Údolí Stubai na vlastní kůži

Čekání na sníh v českých horách je rok od roku delší, a proto stále více českých turistů míří do sněhově bohatších krajin, třeba jako je Rakousko.  Zárukou jsou rakouské ledovce, kde nádhera věčného ledu a moderní zasněžovací zařízení umožňují vyznavačům zimních sportů vyžití, a teď pozor, od října do června!

Byli jsme vyzkoušet údolí Stubai, kde je čeština slyšet rok od roku více. Není se co divit, pro mnoho vyznavačů hor jde o nejkrásnější ledovcové údolí v Tyrolsku. Stubaiské údolí se nachází v blízkosti tyrolské provincie Innsbruck a je snadno dosažitelné díky brennerské dálnici z Německa, Rakouska, Švýcarska, Itálie a České republiky. Stubaiské údolí je 35 km dlouhé, obklopeno 80 ledovci a 109 třítisícovými vrcholky. Jeho pět hlavních center jsou Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders a Schönberg.

Děti vítány

Během našeho pobytu jsme na svahu potkali dost českých rodin s malými dětmi. Není divu, na děti zde čeká také spousta zábavy v BIG Family Kids & Teenagers Ski Campu, kde místní maskoti B.BIG a MINI.B neustále zajišťují, aby bylo vše připraveno pro dětské lyžařské kurzy. V BIG Family Kinderlandu roztáčí MINI B. čtyři kouzelné koberce, formuje boule a oblouky, leští lyžařský kolotoč, sestavuje nejlepší trasu pro slalom a uklízí Miniland, kde si ve sněhu hrají ti nejmenší. Například děti mladší 10 let jezdí zdarma ve všech 4 lyžařských oblastech, které se na ledovci nacházejí. V celém areálu je téměř 140 km upravených sjezdovek, z nichž 55 km je lehkých (modrých), 50 km středně těžkých (červených) a 33 km náročných tratí (černých). A když je třeba načerpat energii a sílu, tak po celém údolí je rozeseto dostatek chalup i větších gastro zařízení, které nabízí nejen místní vyhlášené tyrolské speciality, fastfood nebo i mořské speciality. Vyberou si i ty nejmenší.

Jízda mimo sjezdovky povolena

Neporušeného prašanu si lze užívat za doprovodu certifikovaných vůdců a instruktorů. Ti vás vyvezou tam, kde si můžete projít ze sněžnicemi, jen tak na trek anebo také si užít jízdu po panensky čistém svahu. To jsme si zde dali my a rozhodně doporučujeme, protože toto na našich svazích nemáte možnost zažít. Aby si neužívali prašanu mimo sjezdovky jen místní, byly nejlepší svahy zaznamenány a zaneseny na GPS trasách a videích. Lákavé jsou zasněžené lesy a svahy areálu Schlick 2000 na pozadí monumentálních vrcholků Kalkkögel. Stejně tak trasy pro sněžnice v Mieders a Neustiftu odkrývají nedotčená lesní území. Ale mějte se, prosím, na pozoru! Všichni sportovní nadšenci navštěvující tyto oblasti bez dozoru tak činí na vlastní nebezpečí. Být si vědom možných nebezpečí, informovat se o lavinovém nebezpečí a použít správné vybavení je stejně důležité, jako honba za nezapomenutelnými zážitky a zábavou. Rozhodně doporučujeme doprovod zkušeného horského průvodce.

Novinka 2014/2015 – Ledovcová jeskyně

Jako jedni z prvních letošních návštěvníků jsme měli možnost navštívit ledovcovou jeskyni „Eis Grotte“, která je umístěna přímo na svazích v areálu. Vstupné je za 4 Eura pro dospělého a 2 Eura pro děti. Během cca 15 minutové exkurze vás průvodce provede srdcem ledovce, názorně ukáže, jak a čím je ledovec tvořen, vrstevnice vod, a také je zde ledovcový královský trůn, který přímo vybízí si pořídit fotografii. Překvapením je zde také silný telefonní signál, kdo by to v ledovci tipoval, že?

Až na vrcholky hor

Na ledovec se dostanete kabinou přímo z parkoviště v Mutterbergu (1750 mn.m.). Ta vás sveze do stanice Eisgrat ve výšce 2900 m, s mezistanicí ve Fernau (2300m). Z Eisgratu pak můžete pokračovat ještě výš, a to do nejvyššího bodu v areálu ve výšce 3150 m. Odtud se vám naskytnou překrásné výhledy na panoramata, které si můžete vychutnat v místních restaurací, z nichž, pro zajímavost, Jochdohle (3150 m n.m.) je nejvýše položenou lyžařskou chatou v Rakousku.

My jsme se ubytovali v hotel v obci Fulpmes, které není sice nejbližším místem od sportovního centra, ale i tak je to autem na centrální parkoviště je to slabých 20 minut.  Zdejší penziony a hotely jsou ve vzdálenostech 10 –20 km od ledovce Stubai, Elferliften a Schlick 2000. Součástí většiny hotelů je také kompletní wellnes program s masážemi, finskou, bio či aroma saunou, bazénem či parní lázní. Zázemí jsme měli ve čtyřhvězdičkovém Hotelu Waldhof. Rodiný hotel, který nabízel nejen to, co je pro regeneraci těl třeba, ale vyniká vyhlášenou kuchyní.

Suma sumárum, těch 6 hodin jízdy autem do údolí Stubai za to rozhodně stojí. Neznám nikoho, kdo by tvrdil něco jiného. Tak zimě zdar.

Informace v kostce
 • ve vzdálenosti 45 minut jízdy autem od Innsbrucku, z Prahy cca 6 h jízdy autem
 • parkování zdarma pro osobní automobily i autobusy
 • sníh až do června
 • 26 moderních lanovek a vleků
 • 140 km špičkových sjezdovek
 • 10 km dlouhý sjezd do údolí Wilde Grub´n, převýšení1.500 metrů
 • Novinkou je otevření „Ledovcové jeskyně“
 • Big family ski camp – hlídání a zábava pro děti od 3 do 14 let
 • desítky km sáňkařských drah
 • 130 km upravených běžeckých tratí
 • pestrý výběr restaurací s tradiční gastronomií
 • půjčovny, servisy a úschovny přímo v areálu

VÍCE INFORMACÍ:
www.tyrolsko.cz
www.stubai.at

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>