CInque Terre – 5 italských skvostů

Itálie je krásná země a skvostnou přírodu a památky v ní najedeme nejen v Toskánsku. Už jste navštívili Ligurii? Že ne? Pak to musíte napravit, protože zdejší oblast Cinque Terre ležící severně od provinčního městaLa Spezia, je doslova skvostná.

Cinque Terre v překladu znamená pět zemí, ve skutečnosti se však jedná o pět obcí. Nejsou ale ledajaké, obce se totiž rozprostírají na skalách stojících na pobřeží riviéry, za nimiž se tyčí vysoké hory s neporušenou vegetací.

Oblast má velice bohatou historii, osídlena byla již v Paleolitu. Města byla osídlena i za dob starověkého Říma, a právě v této době vznikala jejich jména. Základy dnešních městeček jsou z 11. století, kdy celá oblast patřila Janovskému království.

Neporušené a civilizací příliš nezasažená jsou i městečka. To dáno tím, že ještě donedávna nebyly příliš dostupné. I dnešní silnice vedoucí do této oblasti jsou úzké a velmi strmé – už jen pouhý příjezd do vesnic tak je nezapomenutelným zážitkem.

I když jsou městečka od sebe jen nepatrně vzdálená, každé je úplně jiné a každé má svou originální atmosféru.

Monterosso al Mare je hlavní vesnicí Cinque Terre. Je totiž největší a nejdůležitější. Ze všem pěti měst je nejmodernější a nová část začíná pomalu utlačovat tu starou. Protože se zde nachází písečná pláž, jezdí sem nejvíce turistů. Nachází se zde kostel San Stefano, ve kterém jsou k vidění umělecká díla z 16. století. Určitě vás zde zaujmou i obrovské sochy zasazené do skal.

Manarola je jednoznačně nejklidnějším místem, které navštěvuje nejméně turistů. Město je ale tak unikátní, nad tmavými skalisky stojí pestrobarevné několikapatrové domy, že bylo zasazeno i do počítačové hry. Manarola je nejstarší obcí Cinque Terre a byla tak dlouho mimo civilizaci, že místní hovoří dialektem, kterému mají problém porozumět i Italové.

Vernazza, nejvýstavnější městečko, leží na skalnatém výběžku. Typické jsou velmi strmé uličky se schody. Kdysi zde sídlila významná rodina Doria.

Corniglia je nejvýše položenou obcí a od ostatních se liší tím, že zde převažovalo zemědělství. K přístavu a krásné pláži  – lze hovořit o nejlepším koupání Cinque Terre, vede 382 schodů. V obci najdeme i zříceninu hradu z 16. století.

Riomaggiore se velmi podobá Manarole, je však poněkud větší, jak rozlohou, tak počtem návštěvníků. V centru města stojí kostel San Giovanni Battista z roku 1340. Mezi Riomaggiore a Manarola vede turisty velmi využívaná turistická stezka zvaná Via del´Amore.

Projížďka všemi pěti městečky je dlouhá 41 km. Všechna města jsou dobře dostupná jak pěšky, tak železničním spojením během několika minut. Vlak jezdí jednou až třikrát do hodiny. Vy jsi tak můžete v poklidu prohlédnout vesničku a poté nastoupíte do vlaku a za tři minuty vystupujete v další.

Sandra Š.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>