Kyjovsko – láká k výletům nejen po vinohradech

Kyjovsko – region, kde se střetávají nížiny Dolnomoravského úvalu s Chřiby navazující na Ždánický les. Ráz krajiny skýtá ideální prostředí k toulkám v přírodě a nouze není ani o zážitky kulturní.

Hlavním městem oblasti je samozřejmě Kyjov, který je mimo jiné nazýván srdcem Slovácka.

Ve městě existují dva turistické okruhy. První okruh je půldenní, druhý trvá celý den. Oba okruhy začínají ve Vlastivědném muzeu Kyjov a návštěvníky provedou nejzajímavějšími místy ve městě. Těmito místy jsou renesanční radnice a barokní Mariánský sloup pod ní na malebném Masarykově náměstí, kaple sv. Martina, gymnaziální kaple, chudobinec Dominika Jurovského, kostel Nanebevzetí Panny Marie s pozlaceným oltářem či historické budovy a obytné domy, kde pobývali naši slavní krajané jako je Petr Bezruč. Obě poznávací trasy vedou ven z Kyjova a míří do obce Bukovany, kde se nachází krásný větrný mlýn, sloužící kromě ubytování a restaurace také jako rozhledna.

V obci Kostelec najdeme nejstarší stavbu Kyjovska, kterou je pozdně románský kostel sv. Václava již ze 13. století. Z Kostelce vede cesta do Moravan, kde se nachází mnoho vinných sklepů. Kdo by se rád prošel mezi vinohrady, měl by se z Kyjova vydat do Kameňáku. Odtud je možné vyrazit do lesů a dojít až k přírodní rezervaci Moravanské louky a ke zřícenině hradu CimburkNedaleko najdete přírodní památky Medlovický lom či Ježovský lom a Hoštálka.

Kdo by chtěl poznat kyjovskou archeologickou lokalitu, musí zajet do Nechvalína, obce, která je obklopena vinohrady a navíc se zde nachází archeologická lokalita s terénními pozůstatky hradiště.

Dalším výletním cílem může být obec Věteřov, kde se nachází zbytky slovanského hradiště.

Posuneme-li se na jih, narazíme brzy na obec Hovorany, kterou obklopují četné vinohrady. Najdeme zde rezervaci s teplomilnými doubravami, zvanou Hovoranský hájek a dále prudké travnaté svahy Hovoranských luk.

V obci Milotice najdete nádherný barokní zámek, který je obklopen kouzelnými zahradami. Nedaleko Milotic určitě nevynechejte přírodní rezervaci Písečný rybník a směrem na Vracov i Bzeneckou doubravu, která se nazývá Moravskou Saharou.

V neposlední řadě stojí za návštěvu i vinařské město Bzenec.

Sandra Špačková
foto:
petrkasparek
JakubSolovsky

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>