Srí lanka – země čaje, legend a posvátné hory

Srí Lanka je demokratickou socialistickou republikou. Leží na ostrově Cejlon, podle kterého se také, nahlédneme-li do historie, původně země jmenovala. Název země je spojován též se sanskrtským sinha – lev, neukazuje však ke skutečným lvům, kteří zde ve volné přírodě nežijí, ale k jisté legendě. Arabové naopak ostrov označovali jako Serendib.

Srí Lanka leží na jihovýchodě Asie, a od Indie je oddělená pouze úžinou, která je lemována korálovými útesy, nazývanými Adamův most. I přes občasné občanské nepokoje a přírodní pohromy se jedná o poměrně turisticky navštěvovanou destinaci, a to nejen díky pozoruhodným přírodním zajímavostem, ale také originálním architektonickým památkám některých měst.

SigiriyaNalezneme zde deštné pralesy, lesy s ebenovým dřevem i naleziště diamantů a drahokamů. K nejpozoruhodnějším místům patří nepochybně vrchol hory Srí Pada, což v češtině znamená Svatá stopa, a stopa je také ve skále otištěna, podle legend patří obří chodidlo některé z postav uznávaných v rámci náboženství, někteří tvrdí, že je Adamovo, jiní Buddhovo, další Šivovo.

Zavítat bychom měli do hlavního města Kotte, předměstí města Kolombo, které patří k největším městům Srí Lanky. Pokud chceme obdivovat bohatou architekturu, můžeme navštívit město Kandy (někdy též Kendy), které bývalo sídlem zdejších králů, a nalezneme tu také buddhistické chrámy opředené mnoha legendami.

Za výlet by stálo i přístavní město Galle, které bylo hlavním centrem kolonizace, a pokud bychom chtěli poznat baštu pěstování čaje, měli bychom zavítat též do Nuwara Eliya.

ZP

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Den napsal:

    Srí Lanka je překrásná země, ale nejvíce se mi líbila asi tato část:
    A vám se co nejvíce líbilo na Srí Lance??

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>