Přerušte nudu všedního dne s adrenalinovou dovolenou

Dnešní svět je relativně bezpečný a klidný. Tedy aspoň v Evropě a Severní Americe. Zaměstnavatelé jsou nuceni dodržovat mnoho bezpečnostních předpisů a ani po práci se nedá říct, že by šlo lidem o život. Tedy snad kromě tlačenic v supermarketech při akčních cenách. Spousta lidí proto ráda aspoň svoji dovolenou tráví v určitém nebezpečí a vyráží na adrenalinové dovolené.

Sjezdy divokých řek nebo extrémní potápění

Adrenalinových dovolených může být více druhů. U prvního typu jsou hlavní náplní zajímavé a často pouze zdánlivě nebezpečné aktivity jako je bungee-jumping nebo sjezd divoké řeky. Druhým typem je zájezd do turisty neprobádaných krajin, kde není zaručena taková míra veřejného pořádku, jako u nás v Evropě.

Typickým zástupcem dovolené s riskantními aktivitami je sjezd rozbouřených horských řek především v jihovýchodní Evropě, ale samozřejmě i kdekoliv jinde na světě. Pro sjíždění divokých řek je velmi vhodné mít už nějaké ty zkušenosti. Jen ti nejzkušenější si mohou dovolit samostatný sjezd v kajaku, pro ty ostatní je nejlepší raft a najatý průvodce. Divoké řeky jsou nemilosrdné a za neopatrnost velmi rychle zaplatíte.

Kromě jižní Evropy můžete navštívit i atraktivnější místa, jako je třeba Nový Zéland, ale to už je finančně náročnější. Pokud přesto nemůžete odolat jeho krásám, můžete vycestovat na splátky a výdaj si tak rozložit a v klidu ho zvládnout.

Kromě sjezdů řek existuje celá řada dalších extrémních aktivit, které vám určitě zvednou hladinu adrenalinu. Může to být už zmíněný bungee-jumping, návštěva aktivní sopky, potápění se žraloky nebo krokodýly, či pokud chcete zůstat v České republice, aspoň spojit oblíbené činnosti jako je zorbing, lanové parky nebo paintball.

I země může být „adrenalinová“

Pokud toužíte po návštěvě zajímavých zemí, vycestujte do některých ne úplně stabilních oblastí. Dobrým příkladem je například Egypt, který se může lehce změnit z pohodové dovolené u hotelového bazénu na pěkný nervák, když navštívíte turisty nepolíbená místa, jako tržnice a odlehlé části měst.

Extrémním případem je Severní Korea. Do země je obtížné se vůbec dostat, režim vás bude vozit po těch nejlepších místech, kde se s běžnou realitou do kontaktu nedostanete. S místními obyvateli se nepotkáte a ani není dovoleno mít při sobě elektronická záznamová nebo přehrávací zařízení. I tak je tato exkurze do mysli totalitního diktátora velmi zajímavá a nepřejí jí jen vysoké ceny. Přesto se však vyplatí vzít si na takovou dovolenou třeba i půjčku, jedná se o výjimečný zážitek.

Ať už se rozhodnete jet kamkoliv, určitě nezapomínejte na cestovní pojištění. Úhrady za ošetření se mohou vyšplhat vysoko nad cenu celého zájezdu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>