Ötztal je zimní tyrolské ledovcové království

Na více než 250 třítisícovkách se v zimě odehrávají od září do května jedinečná představení, která uvádějí v nadšení publikum všeho druhu – vyznavače sjezdového lyžování i lyžařských barů, bruslaře, běžkaře, snowboardisty, vyznavače sněžnic i odvážné horolezce po zmrzlých vodopádech a přirozeně také rodiny s dětmi, budoucími šampiony.

Nejznámější destinací je Sölden. Se dvěma lyžařskými oblastmi Rettenbach a Tiefenbach zahajuje pro „nejvášnivější fanoušky“ letošní zimní sezonu už začátkem září. Koncem října tu sezonu sportovního zápolení lyžařských hvězd z celého světa zahajují závody světového poháru v alpském lyžování AUDI FIS Skiweltcup Opening. V polovině listopadu pak startuje pravidelný lyžařský provoz na všech sjezdovkách.

Pro lyžaře a snowboardisty to znamená, že se pro ně otevře možnost opojných jízd na 144 kilometrech sjezdovek všech stupňů obtížnosti, na které je bez stresů a čekání dopraví 33 lyžařských vleků. Absolutní jistotou jsou dobré sněhové podmínky od října do května, protože tato lyžařská oblast leží v nadmořské výšce 1.350 až 3.340 metrů a přibližně 80 procent všech sjezdovek lze zasněžovat technickým sněhem

Kdo už se dost nabažil běžných středisek zimních sportů, může se na začátek sezony vydat do Obergurglu-Hochgurglu a poznat něco lepšího. Ponoří se zde do zasněného ticha víceméně nenarušeného světa hor. Hosty zde očekává hodně sněhu a malý dopravní ruch, tady je na prvním místě atmosféra místa a nikoli předvádění kulis. Zkrátka, tady lze strávit jedinečnou zimní dovolenou. Lyžařský region Obergurgl-Hochgurgl je v každém případě symbolem kvalitního lyžování. Zimní středisko na konci Ötztalských Alp, kde nesmí jezdit auta. K tomu patří trvale kvalitní sněhové podmínky od listopadu do května. Je zde také jedinečná možnost ubytovat se v pravém iglú a zažít noc jako Eskymák. Průměrná teplota se zde pohybuje kolem-2 stupňů Celsia. Půjčí vám také spacáky a součástí je ledový bar s obsluhou. Iglů pokoje jsou po 2, 4 i šesti lidech.

Stejně vynikající jako podmínky zimních sportů jsou také zdejší možnosti relaxace v oblasti wellness. Uprostřed údolí leží Längenfeld, útulná obec, ideální pro běžkaře, s běžkařskými trasami s panoramatickými výhledy v nadmořské výšce 1200 metrů. Magnetem všech hostů jsou termální lázně „Aqua Dome“, které rádi vyhledávají lyžaři ze všech okolních obcí, aby si tu odpočinuli a ulevili svým namoženým svalům.

Hotelové lázně Aqua Dome, otevřené teprve v roce 2012, nabízí na 2 000 m2 vysoký standard hotelových a lázeňských služeb pro více než 350 hotelových hostů a 800 lázeňských klientů, kteří mohou využít sauny, termální bazény, umělé vodopády, páru a další tradiční i moderní wellness programy. My jsme zde strávili luxusní půlden a potkali jsme zde mnoho i mnoho místních, českých, slovenských i polských turistů, protože vstupné začíná již na 22 Euro, což je srovnatelné i s tuzemskými aquaparky, které zdaleka nedosahují takovéhoto servisu. To se musí zažít.

Do údolí Ötztal existuje několik pohodlných cest. My jsme jeli autem z Prahy směr Mnichov, Innsbruck a Sölden. Při cestě autem lze využít vlastní výjezd z dálnice údolím Innu. Bylo to zhruba 630 kma je třeba zakoupit rakouskou dálniční známku. Možná je také doprava vlakem nebo další možností je innsbrucké letiště, které je vzdáleno asi hodinu jízdy autem. Pro návštěvníky, kteří přiletí do Innsbrucku, je připraven praktický autobus Ötztal Shuttle, který pendluje z letiště do údolí Ötztal a rozváží hosty až ke dveřím hotelu. Ceny hotelů a penzionů začínají kolem 40 Euro za noc a jsou účtovány za pokoj, takže srovnatelné s tuzemským rekreačním ubytováním. My jsme zakotvili v malebné horské vesničce Vent, ve stejnojmenném hotelu. Třetí jarní den nám napadlo přes noc více jak třicet čísel sněhu a podle místních tak bude možné lyžovat, i mimo ledovec, až do začátku května. Tak hurá na hory, sezona nekončí!

Praktické odkazy:
www.oetztal.com
www.soelden.com
www.aqua-dome.at

 

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. zimni nadsenec napsal:

    Sölden je parádní. Už jsme tam byli třikrát a služby i sjezdovky okolo bomba

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>