Po přečtení tohoto článku budete Vaše fotografie z dovolené tisknout už jen doma

A to platí i pro ty z Vás, kteří nejsou přesvědčeni o své počítačové gramotnosti. Jediné co budete potřebovat je počítač, „průměrná“ barevná tiskárna, fotopapír a program na prohlížení a úpravu fotografií. Návod na domácí tisk fotografií je opravdu jednoduchý…

Nejdříve začněme u samotných fotografií. Určitě se Vám také stalo, že se Vám na fotografii objevil nějaký rušivý element v podobě palce před objektivem či osob vstupujících do zorného pole objektivu v době, kdy jste zrovna mačkali spoušť. Také se Vám určitě několikrát stalo, že jste pozorovali rozdíl mezi podobou fotografie na monitoru fotoaparátu či počítače a podobou na papíře.

Přesně těmto situacím můžete přecházet, pokud si fotografie upravíte v některém volně dostupném nástroji, které se požadavky na znalost počítače podobají obyčejnému „Malování“, dokáží ale velmi dobře posloužit.

Mezi nejlepší programy, jejichž ovládání je v češtině, patří:

–   HP Photo Creations
–   PhotoScape
–   Zoner Callisto

Fotografii si jednoduše oříznete tak, aby na ní nebyly žádné rušivé elementy, plus díky možnosti domácího tisku si můžete Vaše vzpomínky na dovolenou z paměťové karty upravit přesně podle své chuti.

Tímto se postupně dostáváme k samotnému tisku fotografií. K tomu Vám stačí průměrná barevná tiskárna (řekněme v cenovém rozpětí 3 000 Kč – 10 000 Kč). U takové tiskárny je již předpoklad, že disponuje režimem pro tisk fotografií, který oproti tomu běžně používanému pracuje s vyšším rozlišením (tj. nehrozí, že uvidíte jednotlivé pixely) a lépe pracuje s jednotlivými barvami.

Jediné, co potřebujete udělat je, přepnout režim tisku na ten určený pro tisk fotografií. Níže uvádíme, jak toto nastavení vypadá u tiskáren značky Canon (ve Windows najdete toto nastavení na Zařízení a Tiskárny – vlastnosti tiskárny).

Nastavení režimu pro tisk fotografií u tiskárny Canon

Nejdříve si zkuste vytisknout jednu fotografii, porovnejte výsledek s Vašimi představami a následně fotografii upravte v některém z výše uvedených nástrojů (upravený obrázek vytiskněte a znovu porovnejte s Vašimi představami).

Jak vychází domácí tisk fotografií po finanční stránce?

Zejména u levnějších tiskáren je pravděpodobné, že Vás domácí tisk fotografií vyjde mírně dráž, než v případě tisku ve fotoateliéru. Pokud ovšem nebudete fotografie tisknout na drahých originálních náplních, ale na značkových alternativních náplních (u těch můžete počítat s finanční úsporou cca 60 % oproti originálním náplním), můžete se těšit i na finanční úsporu.

Infografika porovnávající originální náplně, náplně značky Tisknulevne.cz a neznačkové nekvalitní náplně do tiskárny

Zdroj: www.tisknulevne.cz

Nejenže Vám domácí tisk fotografií umožní vytisknout si fotografii podle Vašich představ (barvy, rušivé elementy, rozměry), ale také díky němu ušetříte.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>