Gargano, ta pravá Itálie až na ostruze pomyslné boty

Pokud chcete poznat krásy té pravé Itálie, nestačí zastavit se u Benátek a Milána. Je třeba sjet až na pomyslnou ostruhu italské boty, kde je slunce nemilosrdnější a města chudší. Díky tomu, že jen málo který turista dojede až na vzdálený jih, si zdejší kraj uchoval svou autentičnost. A my zde máme možnost pozorovat starce hrající na ulici domino a v místní tratorii si vychutnat  typické místní těstoviny – orecchiette a k nim si vypít skleničku nebo i lahvinku těžkého červeného vína odrůdy zvané Primitivo.

Poloostrov Gargano je turisticky nejnavštěvovanější území Apulie, jehož hlavním turistickým střediskem je městečko Vieste. Okouzlí vás nejen středověkým hradem a charakteristickými bílými domy ve středomořském stylu. U pláže Spiaggia del Castello najdete charakteristický skalní monolit zvaný Pizzomunno, ve tvaru kužele, ke kterému se váže zajímavá legenda. Kdy se mladý hoch z Vieste jménem Pizzomunno zamiloval do Cristaldy, dcery mořského krále, který s jejich láskou nesouhlasil, zaklel Pizzomunna a proměnil ho ve skálu. Od té doby každých 100 let vždy na jeden den kletba pomine a Pizzomunno se tak může sejít se svou láskou bohyní Cristaldou.

Vieste je skvělým výchozím bodem pro mnohé výlety. Nabízí se návštěva na ostrovy Tremiti, či výlet lodí podél pobřeží na mořské jeskyně spojený s koupáním na nádherné oblázkové pláži mezi jeskyněmi, na kterou se suchou nohou nedostanete.

Nejstarším letoviskem poloostrova je Rodi Garganico rozprostírajícím se na skalním masivu. Několik málo kilometrů od tohoto města se nachází malé městečko San Menailo, které nabízí ubytování v příjemných apartmánech. Městečko lemované piniovými háji má pouhých pětiset obyvatel a nabízí dlouhé pláže s bílým pískem a bílými vápencovými skalami.

Jedním z nejkrásnějších letovisek však je Peshini přezdívané perlou Gargana. Nabízí krásné historické centrum, malebnou přírodu s mnoha zátokami a jeskyněmi. Město je charakteristické tím, že stojí na 90 metrů vysoké skále, pod kterou se nachází mořská jeskyně.

Za poznání jednoznačně stojí i vnitrozemí Apulie, kde můžete spatřit zemědělské usedlosti a starobylé farmy. Najdete zde, jak vinařské oblasti, tak rozsáhlé olivové háje.

Část apulského vnitrozemí charakterizují tzv. trulli. Jsou to menší stavby stojící na kruhovém půdorysu, kryté kuželovitou střechou obloženou zvenčí plochými kameny z tmavého vápence. Stěny těchto podivuhodných staveb jsou omítnuty bíle, aby v horkém létě odrážely sluneční paprsky, často v krajině září na velkou vzdálenost a při troše fantazie připomínají velké úly.

O původu trulli existuje několik teorií, ale zdá se, že současné stavby jsou staré nejvýše několik staletí. Sloužily jako obydlí i pro skladování úrody, a v řadě z nich se dodnes bydlí. Trulli najdete jak osamoceně v krajině mezi kamennými zídkami, tak ve skupinách v městečkách a vesnicích.

Za hlavní město těchto staveb platí Alberobello, které zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, a kde takových staveb najdete asi tisíc.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>