Peru není jen o Machu Picchu

Všichni ti, kdo chtějí poznat krásy jižní Ameriky by měli zavítat do tamější fascinující země – Peru. Návštěva této země Vás po návratu přiměje přemýšlet trochu jinak. Během návštěvy této země s úžasnou historií vám ukáže propastné rozdíly mezi chudobou a bohatstvím. Peru vám poskytne více než zajímavou dovolenou, bude to dovolená, na kterou nezapomenete. Zdejší zasněžené štíty šestitisícovek, tyrkysová jezera, mohutné duny písečných pouští či archeologické poklady předkolumbovských kultur i okázalá nádhera koloniálních kostelů dostanou každého návštěvníka.

Vhodným vstupním místem do země je město Lima. Z tohoto města se pak turisté vydávají dále na poznávací cesty. V okolí Limy můžete najít vrcholky hor tyčících se do výšky4000 m. Téměř všechny jsou přístupné po horských stezkách. Z Limy se jednoznačně vydejte do města Cusca.

Naštěstí pro všechny turisty nebylo toto místo objeveno španělskými dobyvateli a zůstalo tak na rozdíl od jiných inckých měst naprosto neporušené a zachované. Nejmalebnější čtvrtí v Cuscu je San Blas. Právě San Blas je plná uměleckých krámků, obchodů s ručně vyráběnými výrobky, barů i restaurací. Kromě toho zde pocítíte příjemný bohémský styl, užijete si zdejší pěší zóny, které tvoří velkou většinu této čtvrti, a z několika úžasných míst také výhled na celé město. Za vidění zde stojí Coricancha Temple, katedrála Cusco, kostelLa Compania, který naleznete na Plaza de Armas, nebo slavný Pizzarův palác.

Asi8 kmod Cusca můžete navštívit Tambomachay, které bude blahodárně působit na vaši duši. Uvidíte tu překrásné kamenné fontány ukazující s jakým umem a pílí pracovali inčtí řemeslníci. Volně přeloženo znamená Tambomachay „Lázně Inků“. Jsou složeny z vodovodů, kanálů a vodopádů, které běží skrz terasovitou horninu.

Cusco je také známou bránou a výchozím bodem k Machu Picchu. Toto pradávné město obývané Inky, nejnavštěvovanější památka v celém Peru, se totiž nachází pouze80 kilometrůod Cusca.

Machu Pichu, klenot ukrytý v džungli, je umístěno na horském hřbetu nad údolím Urubamba, jeho výstavba je datována do období největšího rozkvětu Říše Inků okolo roku 1462. Toto kultovní místo se vypíná asi400 mnad řekou Urubamba a volně přeloženo znamená “starý vrcholek”. Jméno je ale vypůjčené od nedaleké hory, protože ani staré zkazky nemluví o tom, jak se toto místo dříve jmenovalo.

Machu Picchu je velkolepý komplex se zahradami, terasami, kultovními budovami, svatyněmi, nástupišti a obytnými budovami, mezi kterými vede na 3000 schodů. Celá stavba je orientována ke Slunci, čemuž napovídá i zvláštní kamenná skulptura, která byla využívána jako astronomická observatoř. Mezi nejvýznamnější památky zde patří Chrám Slunce a kámen Intihuatana, který sloužil k náboženským obřadům. Neměli byste vynechat ani návštěvu Chrámu tří oken, v jehož středu naleznete vzpřímený kámen, který se úzce pojí k nezvyklému uspořádání oken.

Nefoťte se zde nazí

Peruánské úřady zvýšily dohled u místní nejoblíbenější památky a snaží se tím bojovat proti novému trendu – turistům, kteří se na Machu Picchu fotí nazí. Turisté vystavující své fotografie na internetu si tak vysloužili odsudek ministerstva kultury, kterému vadí neuctivé chování návštěvníků historických míst země. Je neuvěřitelné, že kromě fotografujících se naháčů se na Machu Picchu rozmohla i vlna graffiti. Nedávno někdo postříkal sprejem dvanáctiúhelný kámen, který je příkladem vyspělého inckého stavebnictví. Podle peruánských zákonů hrozí za ničení, poškozování, prodej nebo odstranění kterékoli z archeologických památek v zemi tři až osm let vězení a pokuta. Je až s podivem, jak bezohlední mohou  lidé být k dílům našich předků.

Sandra Spačková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>