Národní park Kakadu, tisíce druhů živočichů a rostlin

Austrálie se pyšní více než 500 národními parky, které jsou rozesety po celém území. Národní park Kakadu je naprosto unikátní archeologickou a etnologickou rezervací, která je obydlená už více než 40.000 let. Jeskynní malby, skalní rytiny a archeologické nálezy zaznamenávají způsob života lidí od prehistorických lovců-sběračů po soudobé domorodé kmeny. Je také příkladem různorodých ekosystémů, které poskytují prostor pro mnoho druhů fauny i flóry.

NP Kakadu leží v severní Austrálii a je zapsaný do světového dědictví UNESCO.

V oblasti národního se střídají dvě roční období – období sucha a období dešťů. Období sucha je od května do října. Během období dešťů, od prosince do dubna, spadne až 90% ročních srážek. Řeky se vylévají ze svých koryt a zaplavují okolní oblasti, kde se vytvářejí rozlehlé mokřiny. Některé části parku jsou tak v tuto dobu uzavřeny a návštěva Kakadu se doporučuje v období sucha.

Kakadu neproslavily jen tamější fauna a flóra, ale také několik tisíc skalních maleb. Na zdejších skaliskách je vykresleno neuvěřitelných 5000 motivů. Kdo by chtěl je chtěl poznat z blízka, měl by se vydat do nejslavnějších lokalit, do skal Ubirr, Nanguluwur a Nourlangie.

Spoustu návštěvníků parku přiláká možnost spatřit na jednom místě ty nejznámější živočichy Austrálie, ať už jde o klokany, koaly nebo další druhy vačnatců. Park se může pochlubit téměř dvěma sty druhy plazů a třemi stovkami druhů ptactva, 10 tisíce druhů hmyzu a na 1700 druhů rostlin.

Typickým tvorem obývající národní park je agama límcová, která někomu může připomínat malého zuřícího draka. Kakadu se však proslavilo především výskytem volně žijících krokodýlů. v okolí Alligator river žije jak název napovídá početná kolonie krokodýlů. Je třeba dbát všech pokynů průvodců a tabulí, abyste nedopadli tragicky jako mnoho předchozích turistů.

Za návštěvu rozhodně stojí vodopády Gunlom Falls, které se nachází v sušším a méně navštěvovaném jižním cípu parku. Zajížďky ale nebudete litovat. Podle domorodé legendy spí ve zdejším jezírku pod vodopádem Duhový had Borlung, takže když budete mít štěstí… Další vodopády Twin Falls jsou pak přístupné pouze terénním autem a člunem.

Nejen proto doporučujeme využít služeb ústních průvodců, kteří oblast dobře znají a bezpečně vás dovezou, kam jen budete chtít.

Sandra Š.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>