Netradiční dovolená – dovolená na hausbótu v Holandsku

Přemýšlíte, zdali je dovolená na lodi pro vás tou pravou? Tento článek vám přináší informace, co můžete od takovéto dovolené očekávat.

Co dovolená na hausbótu přináší?

Dovolená na hausbótu je netradičním způsobem cestování, díky kterému se podíváte na mnoho krásných míst, která byste jinak těžko viděli. Dovolená na lodi se stává v posledních letech čím dál větším fenoménem. Je jedno, zdali člověk hledá dobrodružství, romantiku, nebo chce strávit čas o samotě se svojí rodinou. Dovolená na hausbótu splní každému jeho očekávání.

Kam vyrazit na hausbótu?

Na hausbótu lze vyrazit jak v České republice, tak i v zahraničí. Mezi velice žádané lokality u nás patří Orlická a Slapská přehrada. V zahraničí je to např. Holandsko, Itálie, Francie, Anglie, Německo a mnoho dalších zemí. Právě Holandsko patří k těm nejvstřícnějším zemím, co se týká plavby na hausbótu. Celá řada Holanďanů na hausbótu dokonce po celý rok bydlí.

Vnitrozemská plavba

Vnitrozemská plavba je taková plavba, která vede většinou krásnou krajinou, vesnicemi, menšími městečky a někdy i centrem velkoměst. Nejzajímavější zemí pro vnitrozemskou plavbu je určitě Holandsko, které je loďařskou velmocí a má velice krásnou a zajímavou krajinu oproti jiným zemím.

Holandsko na lodi

Holandsko se řadí mezi velice oblíbené turistické destinace a je ideální zemí pro dovolenou na lodi. Tato provincie je totiž proslulá svojí hustou sítí vodních cest, které jsou tvořeny kanály. Při plavbě na lodi zde objevíte velké množství historických měst i vesnic, větrných mlýnů a kanálových mostů.

Holandsko na lodi je nejlepší prozkoumat postupně, nebo si vybrat konkrétní oblast, která vás zajímá. Holandsko lze rozdělit na čtyři plavební oblasti – střed, sever, jih Holandska a IJsselmeer. Každá oblast je něčím jedinečná a liší se od sebe svou náročností i obsahem.

  • Střed Holandska – jedná se o živější oblast s větší hustotou měst i menších městeček
  • Sever Holandska – nabízí romantickou a klidnější plavbu
  • Jih Holandska a IJsselmeer  – nabízí zejména příbřežní plavbu a je vhodný pro pokročilejší

3 výhody plavby na lodi v Holandsku:

  • Holandsko má největší tradici vnitrozemské plavby, což znamená, že v Holandsku je plavba na lodi běžnou součástí života.
  • V Holandsku jsou skvěle propojené kanály, řeky i jezera. Díky tomu je možné plout různé okruhy a nevracet se stejnou cestou.
  • Holanďané jsou milý obyvatelé, kteří vám vždy velice ochotně poradí.
Výběr lodi

Na výběr máte z velkého množství typů lodí. Ty nejmenší bývají pro 2 osoby a naopak největší pro 15 osob. Pokud jste úplný začátečník, doporučují se lodě s kapacitou 4 – 8 lidí. Při výběru je nutné posoudit také ovladatelnost lodě, kvalitu a zachovalost interiéru i exteriéru, jejich vybavenost atd. Důležité je také zohlednit vhodnost či nevhodnost lodě pro rodiny. Výběr lodě by se měl odvíjet podle vašich očekávání a požadavků. Pokud si s výběrem nevíte rady, velice rád vám poradí odborník, který se touto oblastí zabývá.

Kdy je nejlepší čas na cestování?

Období mimo hlavní sezónu je velice vhodnou dobou nejen kvůli ceně, ale také kvůli rozmanité krajině a přírodě. Pronájem lodí lze uskutečnit během roku od března až do listopadu. Ty, kteří však dávají přednost dovolené v hlavní sezóně, by měli volit buď začátek, nebo konec prázdnin, neboť i v těchto termínech jsou ceny za pronájem příznivé.

Je potřeba nějaké oprávnění?

Hausbóty jsou velice snadno ovladatelné, proto při jejich řízení nepotřebujete mít řidičský průkaz ani jiné zvláštní oprávnění. Díky jejich snadnému ovládání nejsou potřeba ani žádné zkušenosti. Výjimku tvoří akorát Německo a Polsko, kde je povinný potřebný dokument k řízení plavidla.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>