Albánie – cestovním ruchem příliš nedotčená země

Do Albánie dnes jezdí především turisté toužící po dobrodružství, ale dá se čekat, že s nabývajícím turismem, sem začnou jezdit i ti, kteří touží po dovolené na pláži. I dovolená v albánských destinacích last minute má totiž co nabídnout. Místní pláže směle konkurují těm v oblíbeném Chorvatsku.

Je to ideální destinace pro milovníky hor, historie a také pro ty, kteří rádi poznávají zajímavé lidi. V Albánii žije převaha muslimského obyvatelstva, která je dána dlouhou nadvládou Turků.

Co upoutá snad každého cestovatele po Albánii, jsou všudypřítomné bunkry. Na příkaz komunistického diktátora Envera Hodži jich zde bylo postaveno okolo jednoho miliónu, a tak je budete potkávat úplně všude.

Co byste měli v Albánii navštívit

Hlavní a zároveň největší albánské město je Tirana. Nachází se ve vnitrozemí zhruba uprostřed země. Centrem města je Skanderbegovo náměstí, na němž najdeme vládní budovy postavené v italském stylu. Zajímavá je zde i věž s hodinami, která je jednou z nejstarších tiranských staveb. Hlavní ulicí ve městě je třída Národních mučedníků, která byla vybudována po vzoru pařížské Champs de Elysée. Určitě si nenechte ujít procházku do historického centra města k hradbám tiranského zámku.

Kromě Tirany stojí ve středu země za zmínku bývalé hlavní město Drač, které je dnes největším albánský přístavem

V severní Albánii za návštěvu stojí město Skadar, které leží u stejnojmenného jezera tvořícího přírodní hranici s Černou horou. Jen pár kilometrů od centra města můžete obdivovat pevnost Rozafa.

foto: Inge / flickr

Ohridské jezero foto: Inge / flickr

Také jižní Albánie má turistům co nabídnout. Ohridské jezero se nachází v nadmořské výšce téměř 700 metrů a je jedním z nejhlubších jezer na Balkáně. Díky mírnému klimatu jezero nikdy nezamrzá. Od roku 1979 je zapsáno na seznamu UNESCO.

Za zmínku rozhodně také stojí albánská příroda reprezentována vysokými horami a čistými řekami, které obklopují malebné vesničky.

Letní měsíce nabízí příjemné teploty

Léta bývají v Albánii teplá a průměrné teploty se pohybují okolo 25 °C, při pobřeží jsou běžné teploty přes 30 °C. Často zde bývají týdny zcela bez srážek.

Pokud se ale do Albánie chystáte před sezónou a chcete se vydat i do místních hor, součástí výbavy by měla být pevná obuv, nepromokavá bunda a ženy určitě ocení i jemňoučké dámské mikiny, které zahřejí a na cestě navíc mohou posloužit jako polštář.

Rada: Do Albánie se nedoporučuje kvůli převaze muslimského vyznání cestovat ženám samotným. Ženy by tak měly v rámci bezpečnosti cestovat raději v mužském doprovodu. Pokud nemáte žádného dobrodruha mezi přáteli, zkuste seznámení přes magazín topky Singles.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>