Marocká města

Území Marockého království (Al-Mamlaka al-Maghribíja) je nejzápadnější země severní Afriky. Název země pochází z arabského al-Maghrib al-Aksa, což v doslovném překladu znamená Nejzazší západ. Během své dlouhé historie bylo Maroko spravováno Kartáginci, Římany, Araby i Evropany. Každá civilizace ovlivnila původní berberské obyvatelstvo a dnešní Maroko je tak směsicí několika kultur. Převážnou část obyvatel však dodnes tvoří Berbeři. Svou nezávislost získalo Maroko teprve v roce 1956, do té doby byla francouzským protektorátem. Většina obyvatel tak i v dnešní době vládne francouzštinou.

Maroko fascinuje turisty svou různorodostí, na své si přijdou jak lidé milující přírodu, tak ti, kdo jsou spíše městskými typy.

Pokud chcete poznat zdejší zemi, vydejte se do místních slavných měst.

Marrákeš

Kdo by neznal Marrákeš, čtvrté největší město v zemi ležící ve vnitrozemí. Historie města sahá až do 11. století., dnes je nejoblíbenější turistickou destinací. O tom, že Marrákeš má návštěvníkům co nabídnout, svědčí i to, že byla zapsána také na seznam UNESCO.

Dominantou města je vedle náměstí stojící mešita Koutoubia z 12. století se70 metrůvysokým mohutným minaretem. K dalším zajímavým místům v Marrákeši patří například3 kilometrydlouhá Agdalská zahrada, Saadské hrobky či hrobka Almoravidů.

Velmi oblíbená jsou zdejší tržiště tzv. súky, typicky arabské bazary, jimiž je Marrákeš vyhlášená. Největší koncentrace těchto súk se nachází u Djemaa el Fna (hlavního náměstí v centru), kde se můžete setkat s pištci a jejich kobrami, klauny, pouličními prodavači a jinými u nás nevídanými „atrakcemi“.

Díky své ideální poloze, téměř uprostřed země, slouží mimo jiné jako křižovatka pro cestovatele prahnoucích po poznání pohoří Atlas, pobřeží Atlantského oceánu i saharské pouště.

Agadir

Agadir je letoviskem v jihozápadním Maroku, letovisko je vyhledávané především v zimních měsících.

Dnes je Agadir důležitým marockým přístavem. Založen byl již ve středověku, avšak do historie města ve dvacátém století zasáhlo ničivé zemětřesení. Většina budov byla srovnána se zemí a zahynulo tisíce lidí v troskách. Od těch dob je město nové a z historie zůstala jen pevnost Kasbah, z níž se skýtá nádherný výhled na celé pobřeží.

Agadir se může pochlubit krásnou devítikilometrovou pláží posetou kavárnami, restauracemi a hotely. Zdejší klima skýtá dobré podmínky pro surfování.

Tetuán

Tetuán je dalším městem zapsaným v UNESCO. Historie města sahá až do 3. století př.n.l.. Během tak dlouhé historie zde vzniklo mnoho zajímavých památek. Nejvýznamnější z nich můžeme najít historickém centru. Nedaleko historického středu města se nachází královský palác, který rovněž stojí za návštěvu.

 

Nador

Město Nador se nachází na březích Středozemního moře v zátoce Bḥar Ameẓẓyan, v severovýchodním Maroku. Je důležitým obchodním přístavem s tendencí rychle se rozvíjet.

Město se totiž v posledních letech snaží přilákat turisty, aby zde trávili dovolenou, a proto radnice investuje nemalé prostředky do opravy města a rozšiřování služeb. V Nadoru z tohoto důvodu v současnosti vyrůstá řada moderních hotelových komplexů a plážových rezortů.

Casablanca

Casablanca se nachází v západním Maroku a je největším městem a přístavem v celé zemi. Je až k neuvěření, že až do 19. století byla Casablanca jen malým městečkem. Teprve s příchodem Francouzů město vzrůstalo do dnešní podoby. Mnohým dnes připomíná Paříž.

Dominantou centra města je mešita Hassana II. s 210 metrů vysokým minaretem, který je nejvyšší na světě a  pojme neuvěřitelných 25 000 věřících uvnitř a dalších 80 000 na nádvoří.

V centru se také nachází krásný veřejný park Lyautey a katedrála Sacré Coeur. I v tomto moderním městě nalezneme starou čtvrť – medínu, která ale není tak zajímavá jako v Marrakéši.

Sandra Š.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>