Kam na letní dovolenou? Do Finska!

Neláká vás cestování na jih a raději byste v létě vycestovali na sever? Přemýšlíte, kterou ze skandinávských zemí začít? Co takhle Finskem – zemí známou jako zemi lesů a jezer?

Finsko je prosperujícím státem, který turisty přitahuje především nádhernou krajinou, sahající ve své nejsevernější části až za hranice polárního kruhu. Průzračné vodní plochy, divoká fauna a další charakteristické znaky panenské severské přírody si podmaní většinu turistů.

Kdy jet zemi navštívit?

Po celé zemi jsou v létě dny dlouhé a noci světlé, a to tím více, čím více se dostanete k severu. V období kolem 21. června je celonoční šero patrné už v jižních oblastech Finska, avšak teprve severněji od Oulu uvidíte celou noc bez umělého osvětlení jako ve dne. Slunce v severním Laponsku nezapadá pod obzor téměř po 8 týdnů, počínaje začátkem června. Nejdelší den, kdy slunce nezapadá, je o svátku 21. června a báječně ho lze strávit v Laponsku.

Pokud se chcete vydat za poznáváním Laponska, hlavní město kraje – Rovaniemi bude skvělým výchozím bodem. Leží přímo na polárním kruhu a je možné zde potkat volně se pohybující soby. (Sobů je zde tolik, jako lidí – asi 200 000). Svou proslulost a turistickou atraktivitu město získalo zejména proto, že necelých deset kilometrů severně od centra města se nachází sídlo Santa Clause. V blízkosti se nachází také Santapark s atrakcemi.

LaponskoFinsko je nejjezernatější zemí celého světa, spatřit zde můžeme přibližně 188 000 jezer pokrývajících 10 % území. Jezerní oblast je také bohatá na národní parky.

Lesy pokrývají neuvěřitelných 68 % finského území. Na sever od jezernaté oblasti najdeme největší lesy, naprosto nedotčené lidskou rukou v krajích Kuusamo, Kainuu a Karélie. Bývalé hlavní město Turku je kolébkou finské kultury.

Kde se výhodně ubytovat?

V létě si můžete zakoupit železniční jízdenku, která vám umožní seznámit se během jednoho měsíce s celou zemí. Vystoupit můžete na jakékoliv stanici a výhodně přenocovat v hotelech Sokos. Průkaz Holidaypass vám pak umožní cestovat neomezeně po Finsku po dobu jednoho týdne a rovněž poskytuje výhodné ubytování ve vymezených hotelích.

Ve Finsku také narazíte na mnohé tábořiště s kuchyňkou, WC a naštípaným dřívím – použití tábořišť je bezplatné. Ale je tam také sekera a předpokládá se, že pro další návštěvníky připravíte tolik dřeva, kolik jste spotřebovali.

Dále je tu možnost stanování na vyhrazených místech, kde můžete bezplatně postavit vlastní stan.

Sandra Š.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>