Ledovcový express – projížďka, na kterou nezapomenete

Chystáte se na dovolenou do Švýcarka a přemýšlíte, jaké aktivity a výlety v této nádherné zemi prožít? Máme pro vás skvělý tip, projeďte se ledovcovým expresem.

Ledovcový expres byl uveden do provozu již v roce 1930 a na jízdu v něm jen tak nezapomenete. Dnešní vagóny jsou vybaveny klimatizací, komfortními sedadly, jazykovými průvodci a v neposlední řadě restaurační službou.

Nástupní stanice se nachází ve Svatém Mořici. Odtud se jede po trati Albula, která byla (stejně jako trať Bernina) zařazena do světového dědictví UNESCO. Z Davoského údolí trať kopíruje tok řeky Landwasser a překročí Wiesenský viadukt. Dále cesta vede přes vesnici Filisur, kde se můžete kochat malebnými domky z 18. století a troskami hradu ze století třináctého. Dále expres pokračuje mezi pevnostmi a starými věžemi přes propast Schyn až do nejstaršího švýcarského města Chur, které je zároveň nejnižším bodem na trati.

Z údolí vede cesta ke skalním stěnám rýnské průrvy, Ruinalta (švýcarského grand Canyonu) s nádhernými soutěskami a dorazí k mohutné stavbě kláštera Disentis.

Odtud je cesta velmi strmá a propracovává se až k Oberalpskému průsmyku, který leží ve výšce 2043 metrů uprostřed zasněžených hor.

V průsmyku se nachází malebné jezero a je výchozím bodem pro letní dvou hodinovou procházku po průsmyku. Dalším cílem je Andermatt. Asi dvacet minut trvá cesta tunelem Furka, na jehož konci je opět vstup do údolí Rhony. Stejným údolím pak vede další cesta až do Brigu. Za Brigem trasa opět strmě stoupá a vede přes idylické horské vesnice a kamenných mostů do ekologického města Zermatt, které je konečnou stanicí ledovcového expresu.

I přes pro našince vysoké ceny se jedná o nádherný výlet, který se vám zaryje do paměti na celý život. Výlet je nádherný obzvláště v létě, kdy se můžete kochat rozmanitostí barev zdejší přírody.

Sandra Špačková
foto: marfis75

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Ivana napsal:

    vloni tohle jen náš táta a přijel nadšený, fotky vypadaly naprosto úžasně. Škoda že je to tak drahé, naši čtyřčlennou rodinu by to vyšlo tak na sto tisíc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>