Katalánsko – Španělsko, jak jej neznáme

Kdo by chtěl poznat Španělsko a přitom se vydá do Katalánska, šlápne vedle. Katalánsko totiž není Španělsko. Často se zde ani nedomluvíte španělsky, ale Katalánsko je malá země ( i přesto ale je druhým největším společenstvím Španělska), která usiluje o plnou samostatnost v rámci sjednocené Evropy. Katalánci netančí vášnivé flamenco a býčí zápasy jsou zde zakázány. Je to krásná destinace, kde můžete strávit krásné chvíle u moře, poznávat památky a dobrodruzi se mohou vydat do drsného pohoří s dravými vodami na severu. Zdejší lidé a krajina inspirovala mnoho umělců pocházejí odtud Salvator Dalí, Joan Miró, Antoni Gaudí, či Louis Domenech i Montanera.

Při návštěvě Katalánska jistě nevynecháte Barcelonu. K jejímu poznání vám určitě jediný den stačit nebude. O tom, co vše krásy Barcelony nabízejí v jiném článku. Katalánsko ale není jen Barcelona.

Girona 

Girona je pro našince spíše jen vstupní bránou do Španělska. Mnozí ji chápou jen jako přestupní místo, to je ale škoda. Turistům  má co nabídnout. Přes řeku Onyar vede most, jež je samotný zajímavý. Hned za ním se nad řekou zvedají pestrobarevné domy, které potěší nejedno oko. Za domy se pak tyčí historické jádro města. Svou prohlídku historického centra rozkládajícím se ve svahu na pravém břehu řeky můžete v kostele svatého Felixe. Dotud se vydejte do kopce k místní nejvyšší památce a sice gotické katedrále s románskou věží.

Katedrála je zajímavá tím, že má jen jednu loď. Katedrála se začal stavět již na počátku 11. století. Ke katedrále vede devadesát širokých schodů. Uvnitř je možné spatřit středověké rukopisy a textilie, přičemž nejcennější je nástěnný koberec z 12. století s vyobrazením Stvoření světa.

Gironu kopírují městské románské hradby (připomínající zmenšeninu Velké čínské zdi), dnes sloužící k neobvyklé prohlídce historického jádra. Můžete jej totiž celé po hradbách obejít. Z hradeb také můžete spatřit okolí města a samozřejmě i Pyreneje. Na své si zde přijdou i muzejní nadšenci.

Lleida 

Jako je Girona vstupní bránou do Španělska, Lleida je bránou do Pyrenejí. Vede odtud mnoho cest k panenské přírodě a žasným horským kostelům. Město se rozvinulo na březích řeky Segre. Nejzajímavějšími budovami ve městě jsou katedrála Seu Vella a palácLa Paeria.

Tarragona 

Tarragona město vzdálené hodinovou cestou vlakem od Barcelony se nachází na pobřeží Costa Daurada. Dnešní Tarragona stojí na římských ruinách. V Tarragoně tak můžete navštívit mnoho různých římských památek amfiteátrem počínaje. Za jedno zvýhodněné vstupné můžete navštívit všech šest římských památek. Nejzajímavější z nich je Circ Romá, odkud si můžete užít výhled na moře a starou Tarragonu s katedrálou, ale také se můžete projít chodbou, ze které vbíhali gladiátoři do cirku – nezapomenutelný zážitek. V Tarragoně určitě nevynechejte procházku po Rambla Nova, hlavní třídě až k Balcó Mediterráni, odkud se vám naskytne výhled na moře a Punta del Miracle a při dobré viditelnosti uvidíte až na Mallorcu. Na náměstí Placa dela Font stojí krásná katedrála a spousta úzkých uliček plných obchůdků a restaurací.

Návštěvu jedné z katalánských restaurací si nenechte ujít. Je stejně spontánní a rozporuplná jako Katalánci sami.

Sandra Š.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>