Asie není Itálie: Nepodceňte přípravy na exotickou dovolenou!

Chystáte se vyrazit za exotikou? Do Thajska, Vietnamu, do Indonésie? Nepodceňte přípravu! Zatímco na cestu po Evropě můžete vyrazit z hodiny na hodinu a bez předchozí přípravy, exotická dovolená si žádá více času stráveného plánováním. Abyste si dovolenou opravdu užili a nikoli ji jen přežili, nezapomeňte na očkování, všechny doklady, cestovní pojištění, ale i zabezpečení vašeho bydlení před nezvanými hosty.

Při plánování exotické dovolené byste se měli řídit jednoduchou úměrou: Čím dále jedete, tím dříve a důkladněji byste měli začít dovolenou plánovat. Na co před odjezdem nezapomenout? Na cestovní pojištění, očkování i doklady.

 1. Důkladná příprava a nastudování 

  Čím je destinace vaší dovolené vzdálenější, tím více času byste měli věnovat přípravě.

  Čím je destinace vaší dovolené vzdálenější, tím více času byste měli věnovat přípravě.

Důležitá telefonní čísla, základní kontakty na zastupitelské úřady, ale i povědomí o rizicích a rizikových oblastech – to je nutný informační základ, který byste před cestou neměli podcenit.

Informačním základem mohou být obligátní průvodci Lonely Planet, ještě lépe ale osobní zkušenosti lidí, kteří oblast navštívili. Čím víc informací získáte, tím lépe.

 1. Očkování

Věděli jste, že sedm lidí z deseti před exotickou dovolenou vůbec neřeší očkování ani případnou preventivní návštěvu lékaře? Minimálně očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu by mělo být standardem. Očkování je navíc nutné řešit v dostatečném předstihu, aby se stihly vytvořit protilátky. Minimem je měsíc, některá očkování je nicméně nutné podstoupit už tři měsíce před cestou.

Mimochodem, k nákaze už zmiňovanou žloutenkou typu A postačí, pokud kuchař zpracuje maso a následně i zeleninu na stejném prkénku…

 1. Cestovní pojištění 

  Zhruba pětina Čechů neřeší cestovní pojištění a vyrážejí na dovolenou bez něj. Mohou si tak zadělat na problémy.

  Zhruba pětina Čechů neřeší cestovní pojištění a vyrážejí na dovolenou bez něj. Mohou si tak zadělat na problémy.

Pětina Čechů se před cestami do zahraničí cestovním pojištěním nezabývá vůbec, další tisíce lidí sází na cestovní pojištění přidružené k platební kartě. Nicméně to může být pro cesty za exotikou nedostatečné.

Pro vzdálenější cesty volte kvalitní cestovní pojištění s vysokými limity. Kupříkladu cestovní pojištění od Allianz obsahuje bezlimitní krytí léčebných výloh, kryje tak i případnou přepravu helikoptérou a zahrnuje i pojištění více než 100 sportů bez navýšení ceny. Pokud vás pak na cestách stihne úraz, bolest zubů nebo žaludeční potíže, což jsou tři nejčastější problémy Čechů na cestách, pojištění vše bez problémů pokryje.

 1. Doklady

Před cestou si pečlivě zkontrolujte všechny doklady – především platnost pasů a občanských průkazů. Právě platnou občanku po vás budou pravděpodobně chtít společně s řidičským průkazem, pokud se rozhodnete pro půjčení automobilu.

Zvláštní kategorií jsou potom víza. A to především víza tranzitní. Letíte přes Moskvu a přejíždíte z jednoho z místních pěti letišť na druhé? Nutně musíte mít vyřízené právě tranzitní vízum. To je nutností i v případě, že máte přestup na stejném letišti, ale chcete vyrazit na pár hodin do centra. Bez tranzitního víza pak vaše dovolená může skončit ještě dřív, než začne.

 1. Zabezpečení bytu

Zapomenout byste neměli také na zabezpečení vašeho domova před případnými nezvanými návštěvníky. Policie v oficiálních materiálech doporučuje neupozorňovat na dovolenou příliš dopředu – zapomeňte tedy na chlubení na sociálních sítích. Výbornou prevencí je také vyvolání dojmu, že v bytě někdo je. Existují dokonce už i elektronické spínače, které v předem nastavený čas rozsvítí.

Pozor dejte také na plnou schránku a na zatažené závěsy. A pokud by snad k nějaké nezvané návštěvě skutečně došlo, nepříjemné následky zmírní pojištění domácnosti – to od Allianz pokrývá krádež, vloupání i loupež.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>