Kam na vánoční trhy?

K předvánočnímu času jednoznačně patří vánoční trhy. První se konaly již ve 13. století. Zatímco dnes nám přináší možnost koupě dárků, zábavu, občerstvení a načerpání předvánoční atmosféry, dříve sloužily k tomu, aby se lidé zásobili na zimu.

Adventní trhy můžeme navštívit nejen v naší domovině, vyhlášené trhy jsou i v zahraničí. Které evropské vánoční trhy jsou nejoblíbenější?

Drážďany

Hlavním trhem je v Drážďanech Striezelmarkt, který má tradici už od 15. století. Tamější trh čítá na 250 stánků s převážně vánočním zbožím. Mimo vánočního stromečku je tahákem 14 metrů vysoká vánoční pyramida zapsaná v Guinessově knize rekordů.

Norimberk

Jeden z nepopulárnějších vánočních trhů se nachází v Norimberku. Trhy se zde pořádají na náměstí Hauptmarkt. Také na norimberském trhu nalezneme okolo dvě stě stánků. Ke zdejším specialitám, které byste určitě měli ochutnat patří norimberské perníčky, biskupské chlebíčky a pochopitelně i norimberské klobásy.

adventni trhy v norimerku

Kolín nad Rýnem

Snad nejkrásnější vánoční trhy v Německu je možné navštívit v Kolíně nad Rýnem. Pyšní se téměř desítkami stánků nabízejících vánoční pochutiny a předměty.

Nejzajímavější trh najdete před místní katedrálou, ale navštívit musíte i zdejší trhy Neumarkt a Alter Markt.

Mimochodem, kopii kolínského trhu můžete vidět v Londýně (Cologne Christmas Market).

Salzburg

Adventních a vánočních trhů je jako v každém jiném městě hned několik. Adventní trh na nádvoří středověké pevnosti Hohensalzburg nabízí přehled uměleckých řemesel. Trh na nádvoří Hellbrunnu je zase velmi romantický a najdete zde kromě stánků s pochoutkami i mnoho nápadů na dárky. Kdo by se chtěl pobavit, vydat se musí na Mirabellplatz, ten nabízí bohatý hudební a zábavní program.

Vídeň

Hlavní trh se koná na Radničním náměstí. Trhy zde jsou krásně ozdobené a osvětlené, stejně jako místní ulice. Kouzelné jsou i vánoční trhy na náměstí Stephansplatz Karlsplatz.

Budapešť

I zde najdeme jedny z nekrásnějších vánočních trhů v Evropě. Konají se především na náměstí Vörösmarty. Budapešť láká na krásný adventní kalendář zobrazující se v oknech domu Gerbeaud a na dřevěné stánky plné ukázek místních řemesel.

Kodaň

Největší kodaňský vánoční trh se koná v nejstarším evropském zábavním parku Tivoli. Trh v tomto parku je osvětlen více než půl miliónem žárovek a je to pastva pro oči. Kromě stánků je velkou atrakcí hlavní jezero, které slouží jako veřejné kluziště.

Krakov

Velký tradiční trh se koná na Hlavním náměstí. V dřevěných stáncích můžete ochutnat místní dobroty a také ruční výrobky místních umělců. K vidění zde bývají i pouliční betlémy s barevnými loutkami. Loutky často zobrazují i výrazné polské osobnosti historie a současnosti.

A vánoční trh si ještě nenechat ujít? Ten v naší metropoli. Hlavní trh bude jako vždy na Staroměstském náměstí, ale poprvé budeme moct navštívit i vánoční trh na Pražském hradě.

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

3 komentářů

  1. Hanule napsal:

    Nás teda s manželem Norimberk dost zklamal…

  2. Klára Huta napsal:

    Nejlepší jsou Drážďany – vypadají pořád stejně a pokaždé mají skvělý svařák

  3. Karel napsal:

    skoda, ze trhy v cechach nestoji za nic. letos v praze opet propadak – ani cesta kralu nebyla odzobena!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>