Izrael, země památek a výtečných chutí

Izrael, země Bible a kolébka historie židovského lidu. Právě zde začal před čtyřmi tisíci lety židovský národ rozvíjet své náboženství a kulturu, jejíž atmosféra na vás dýchá z každého koutu této země.

Izrael se nachází v západní Asii na pobřeží Středozemního moře. Hranice, která Izrael vymezuje, se rozprostírá podél Genezaretského jezera, podél Mrtvého moře, které je slané tak, že  je nemožné se v něm utopit a podél Rudého moře, jehož krásu jezdí obdivovat mnoho potápěčů.

Vaše cestovní kancelář Vám jistě nabídne poznávací zájezd po místních památkách. Nikde na světě není soustředěno tolik památek s historií starou až šest tisíc let jako právě v Izraeli. Izrael je svatou zemí pro křesťany, židy i muslimy a tomu odpovídá i místní architektura.

Chcete-li ale poznat Izrael se vším všudy, pak musíte ochutnat místní kuchyni. Ta je hojně ovlivněna tou arabskou.

Za všechny jejich výtečné pokrmy vyjmenujme ty neznámější:

Shakshouka – hustá pálivá omáčka z rajčat, s vejcem. Která je v chladnějších dnech tím pravým zahřívadlem.

Shawarma – tento pokrm u nás znáte jako gyros, jenže teprve v Izraeli oceníte jeho kouzlo.

Hummus – studená sytá a velmi výživná cizrnová kaše, která potěší vaše chuťové buňky.

V neposlední řadě musíte ochutnat místní zrnkovou kávu, ta vás ochromí svou chutí. A v kombinaci s baklavou – tvořenou vrstvami jemného těsta s mletými ořechy a medem, to je to pravé, co si o vaší dovolené musíte dopřát.

Rádi si vychutnáte u dobré kávy cigaretu? Tak na to v Izraeli zapomeňte. V této zemi se nesmí na veřejných místech kouřit už celých osmadvacet let. V posledních letech izraelský parlament rozšířil působnost programu proti kouření i na restaurace. Pokud se chcete vyhnout nepříjemnostem, pak zde nevytahujte ani elektronickou cigaretu.

Pokud se chystáte navštívit tuto krásnou a chutnou zemi, pak ke vstupu nepotřebujete žádné vízum. Postačí vám jen platný cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po předpokládaném návratu ze země.

Izrael je prostě nádherný a pokud jste jej ještě nenavštívili, není už proč váhat!

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

 1. aege napsal:

  Hned bych tam zas jela (jen mít penízky )
  a to jsem tam už byla za posledních 6 let 4 x !
  V průměru trval pobyt 21 dní
  a
  přišel levněji jak dovolená na Slovensku na 10 dní s CK..
  Je tam neskutečně krásně,zvlášt bez cestovek :))))
  Pár přátel tam stačí mít !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>