Lyžařská oblast SkiWelt má zelenou 

Příběh oblíbené lyžařské oblasti začal již před 40 lety, když v roce 1977 došlo k zahájení spolupráce lanových drah šesti tyrolských obcí v oblasti mezi údolím Brixental a pohořím Wilder Kaiser. Vznikla tak rozlehlá oblast pro vyznavače zimních sportů SkiWelt. Od počátku jde o společný projekt regionálních vizionářů s originálními nápady. Rok co rok se všechna zařízení vylepšují a modernizují. Nové široké sjezdovky, inovované trasy, které spojují lyžařské areály jednotlivých obcí SkiWelt zajišťují stále nové zážitky.

SKIWELT_Rodelspass-SkiWelt-Soell_Bildarchiv-SkiWelt

Jako reakce na několik po sobě následujících zim s malým množstvím sněhu se v 90. letech 20. století instalovala první zasněžovací zařízení a jejich počet se postupně navyšuje. V současnosti je již k dispozici 15 retenčních nádrží, zřízených s ohledem na vhodné umístění v okolní přírodě a při dodržování všech ekologických zásad. Na podzim 2017 tak byla v rámci světoznámé akce „World Snow Awards“ britského deníku „The Telegraph“ poprvé v historii propůjčena cena za ekologii jedné z částí rozlehlého lyžařského areálů SkiWelt Wilder Kaiser- Brixental, a to jako ocenění za dlouholeté projekty v oblasti ekologického provozu. Mimochodem, 100% elektrické energie, potřebné pro provoz lyžařské oblasti a výrobu technického sněhu, pochází „zelené“ vodní energie dodavatele Tiroler Wasserkraft.

SKIWELT_SkiWelt-Skifahren_Bildarchiv-SkiWel

Sport a zábava

Dnes je tato oblast zimních sportů jedním z největších a nejmodernějších lyžařských areálů na celém světě a patří v celosvětovém měřítku i k těm nejúspěšnějším. Také u českých turistů získává na popularitě, protože je to necelých 5 hodin automobilem z Prahy. SkiWelt má k dispozici celkem 21 sjezdů dolů do údolí, tolik nenabízí žádný jiný lyžařský areál.

Oblast kolem vrcholů Hohe Salve, Zinsberg, Hartkaser a Astberg byla tehdy jako místo zimních sportů prakticky neznámá. Vybudováním první lanovky v r. 1947 vstoupila oblast Brixental do světa zimních sportů. A již tehdy bylo zapotřebí průkopnických novinek. Tak byla v obci Hopfgarten v r. 1947 postavena nejdelší sedačková lanovka v Evropě o délce 2.830 metrů, a v r. 1948 ve Westendorfu největší lanovka v Rakousku, která již v sezóně 1948/49 přepravila 22.289 osob. V následujících letech a desetiletích přibývaly lanovky v obcích Söll, Scheffau, Brixen, Ellmau a Going, později následovala i obec Itter. V lyžařské oblasti SkiWelt se neustále realizovaly vpravdě průkopnické projekty, jako 1970 nejdelší pozemní lanovka v Evropě v Ellmau, v r. 1988 první 8 sedačková lanovka v Evropě v obci Söll nebo v r. 2008 první lanovka na solární pohon na celém světě v obci Brixen im Thale. Dnes se svými 90 lanovkami a vleky, 284 km sjezdovek věch stupňů obtížnosti (pozn. téměř všechny vybaveny moderními zasněžovacími zařízeními. Z 229 km zasněžovaných sjezdovek lze 120 km zasněžit během pouhých 3 dní) a 77 útulnými horskými chatami patří lyžařská oblast SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental k největším a nejmodernějším lyžařským oblastem na celém světě.

SKIWELT_Panorama-Bildarchiv-SkiWelt

V posledních letech stály v popředí zájmu organizací SkiWelt především investice do zvyšování komfortu a zábavy v okolí sjezdovek. Je to tak rozhodně znát a pohodlí pro všechny lyžaře, snowboardisty i další turisty jsou tu na špičkové úrovni. Všechny přibližovací vleky byly nahrazeny moderními kabinkami nebo pohodlnými sedačkami, často i s vyhříváním, což ocení především rodiče s menšími dětmi, pro které je zde také mnoho koutků, které i těm nejmenším usnadní a zpříjemní lyžařské začátky. Následovala výstavba parkovacích domů, úschoven lyží, investice do Wi-fi sítí a do technologií pro zajištění dostatečných sněhových podmínek a perfektně upravených sjezdovek.

SKIWELT_ALPENIGLU-Dorf-Romantische-Restaurant-Nischen-Bildarchiv-SkiWelt.JP

Letošní sezóna zde sněhu přeje, a proto je také jedinečná šance navštívit „ledové království“ na Hochbrixenu, které je postaveno z iglů, kde najdete rozmanité využití. K vidění jsou ledové sochy, dobře zásobený bar s něčím na zahřátí, ale také je tu svatební kaple a v jednom iglů i svatební apartmá, kde otrlejší novomanželé mohou strávit svou první společnou noc. Letošním prvním oddaným párem byly právě čeští turisté. Tak co, ještě váháte?

Více na: www.skiwetl.at, www.tyrolsko.cz

foto: Die SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental Marketing

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>