Etiopie – země, která má co ukázat

Milióny lidí na světě se probouzejí s vůní kávy. Patříte mezi ně? Vydejte se do její rodné země!

Etiopie je nejen kolébkou kávy. Je to zároveň země plná přírodních krás, kulturních pokladů a také zajímavých domorodých obyvatel. Na své si příjdou lidé obdivující rozmanitost Země a také ti, jež se zajímají o památky. Právě v Etiopii byly nalezeny vůbec nejstarší lidské pozůstatky. Ty jsou k vidění v muzeu hlavního města – Addis Abebě. Vůbec nejslavnější etiopské památky jsou ale ty ve městě Lalibela, tady naleznete 11 monolitických skalních chrámů z 12. století, ty jsou opravdovým klenotem křesťanské architektury.

Některá cestovní kancelář vás může zavést i do míst, kde žijí divoké kmeny. Mnoho z nich jistě znáte z dokumentů. Kmen Konso je známý svými vysokými totemy nad hroby mrtvých, kmen Dorzo staví v pohoří Gughe bambusové domy ve tvaru včelích úlů. Nebo můžete poznat kmen Mursi, zde se ženy zdobí tak, že si do spodního rtu vkládají dřevěný disk. Čím větší, tím váženější tato žena je.

Co je ještě v Etiopii k vidění? Nedaleko města Arba Minch můžete spatřit zajímavý přírodní úkaz – skály tu mají tvar mrakodrapů a tvoří unikátní skupinu věží. Mnoho turistů sem jezdí za účelem pozorování krokodýlů a hrochů u jezera Chamo. Je však potřeba mít s sebou průvodce, který dobře ví, jak se chovat a která místa jsou bezpečná.

Pokud si domů koupíte kvalitní zrnkovou kávu, určitě vás domorodci seznámí s legendou o habešském pastevci koz, který vypozoroval, že se jeho zvířata stala živějšími, když požila plody z neznámého zeleného keře. Jeho zvědavost ho přiměla k tomu, že je i o sám ochutnal  a zpozoroval podobné povzbuzující účinky. Se svými zkušenostmi se svěřil místnímu opatovi, který podivné účinky rostliny označil za ďáblovo dílo a zrna vhodil do ohně. Neobyčejné aroma mu nedalo spát a přimělo ho, uvařit z nich odvar. Právě mniši pak začali s konzumací tohoto nápoje, díky kterému překonávali únavu při dlouhých meditacích.

Pokud jste zatvrzelí kuřáci, pak vězte, že si zde u dobré kávy cigaretu nedáte. Kouření na veřejnosti totiž není příliš rozšířené. Chcete-li předejít zvídavým pohledům, nevytahujte na veřejnosti ani elektronickou cigaretu. S čím se zde naopak běžně setkáte je žvýkání listů kátu – lehce stimulující drogy. Alkohol je hojně ke koupi, na venkově však můžete ochutnat tradiční místní nápoje – tella (slabé pivo z ječmene) a medovina.

Chcete-li si užít Etiopii a plnými doušky a nasát její nekolonizovanou atmosféru, zajistěte si v hlavním městě průvodce, najměte si terénní vůz i s řidičem a dejte se do poznávání této nádherné země.

rdc

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>