6 důvodů proč navštívit Maltu

Krásné pláže, skvostné historické budovy a jazykové pobyty, tím je Malta proslulá. Může však nabídnout i více.

Co na Maltě vidět a zažít? 

Divoký králík

Zapojte při poznávání země také chuťové pohárky. Více tak proniknete do místní kultury a zvyků. Typickým jídlem pro Maltu je divoký králík (fenek). Dokonce se zde pořádají slavnosti tzv. fenkaty, kde se připravuje králík na všechny možné způsoby. Zúčastněte se a ochutnejte třeba jeho úpravu na víně a česneku – fenek bit-tewn u I-inbid.

Jako suvenýr z cest si přivezte olivový olej, med, sirup či džem. Vše zde sežene jak  supermaketech, tak přímo u domorodců. Neváhejte se zastavit u stánků přímo u cest.

Vesnička Pepka námořníka

Málo kdo ví, že celosvětově proslulý Pepek námořník se natáčel právě na tomto ostrově. Filmaři zde vytvořili speciální vesničku, která zde zůstala i po jejich odchodu. Milovníci Pepka, ale zejména děti si zde přijdou na své. K vidění jsou zde domečky zubaře či pekaře, můžete si zahrát minigolf nebo využít trampolín a skluzavek v moři.

vesice pepek

Jízda autobusem 

Za jízdou ve vozech z dob dávno minulých se obvykle cestuje na Kubu. Také Malta ale nabízí unikátní zážitek a sice jízdu autobusem. Poznáte je snadno, podle žluto oranžových barev. Dalším z jejich typických znaků je, že nemají dveře. Chcete-li nastoupit musít před autobusem viditelně mávat. Po přibrždění autobusu urychleně nastoupit a zaplatit řidiči. Pozor, vždy mějte připravené drobné, jinak Vás řidič z autobusu vykáže.

Zážitkem je také vystupování z autobusu. Všechny místní zastávky jsou na znamení. V případě, že chcete vystoupit, musíte zatahat za provázek natažený přes autobus, na jehož konci je přivázaný klasický zvoneček. Jeho zazvonění je pro řidiče signál k zastavení.

Modrá laguna

Azurové moře byste možná spíše hledali v Karibiku, ale k vidění je i na Maltě. Modrá laguna na ostrově Comino je krásná a určitě stojí za vidění, její návštěvu ale můžeme doporučit spíše mimo sezonu. Turistů rok od roku přibývá a ani zde to není výjimkou. Abyste tak měli z dovolené krásné fotografie nejen azurové vody, ale i pláže (bez lehátek), nasměrujte dovolenou spíše na začátek června či pozdější září.

modra laguna comino

Azurové okno

Azurové okno sice už od března roku 2017 neuvidíte na povrchu, ale pokud se potápíte, pod vodou se Vám nabízí unikátní podívaná. Zřícený skalní útvar nabízí krásný zážitek pro potapěče všech možných licencí. Jeho hloubka se totiž pohybuje od pěti do asi dvaapadesáti metrů. Návštěvu určitě neodkládejte, protože v následujících měsících se očekává, že útvar obroste řasami a ostré hrany boků obrousí vodní proudy.

azurove okno

Valetta

Valetta je hlavním městem nacházejícím se na východním pobřeží ostrova. Pevnost, kolem které vyrostlo dnešní město, byla vybudovaná v 16. století vysoko nad mořem a měla sloužit k ochraně dvou zálivů – Grand Harbour a Marsamxett Harbour. Mezi významné památky města patří kostel Panny Marie Vítězné, který byl první stavbou ve vznikajícím městě po tureckém obléhání. Město ale nabízí mnohem více památek a dokonce je zapsáno mezi světové památky UNESCO. Místní uličky plné malých podniků a krámků můžeme k návštěvě doporučit.

valettaTak kdy vyrážíte?

Sandra Š.

foto: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...

2 komentářů

  1. Zdena napsal:

    škoda toho azurového okna, byla to nádhera. Jsem rád že jsem to viděl na živo.

    • iiila napsal:

      Přesně tak, škoda. Byli jsme tam deset let zpátky a bylo to krásné. Nevíte, kde lze v Evropě najít podobý útvar? Plánujeme po deseti letech zase dovolenou,ale nevíme kam se vydat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>