Víkend v Dublinu – to je historie a pivo!

Dublin, moderní město, které zůstává věrné svým tradicím, je jednoznačně městem Jamese Joyce. Jeho jméno zde nesou hned několik míst– James Joyce Bridge – jeden z mostů přes řeku Liffey či třeba kulturní iniciativa Jamese Joyce, která organizuje průvody po stopách jeho knižního hrdiny a také návštěvu památných míst.

Kam za památkami?

Během návštěvy Irského hlavního města byste se rozhodně měli věnovat památkám. Začít můžete u ostrova Trinity College, která byla královnou Alžbětou I. založena již v 16. století. V univerzitě navštivte Starou knihovnu, kde můžete mimo jiné vidět jeden z nejstarších rukopisů na světě (Kniha z Melosu).

V areálu univerzity kolem Parlament Square a Library Square najdete i jiné pozoruhodné budovy. Berkeley Library, či kapli z roku 1789.

Trinity College

Trinity College – nejuznávanější irská univerzita

Symbolem Dublinu není jen univerzita, ale také Dublin Castle a St. Patrick Cathedral.

Katedrála, respektive anglikánský kostel byl postaven na konci 12. století na počet národního světce proslavil Jonathan Shift (autor Gulliverovy cesty), který zde za života působil.

Anglo-normanský hrad byl vybudován v 13. století na zbytcích vikinské osady a postupně sloužil jako pevnost a vězení. Dnes je přístupný veřejnosti a k vidění jsou reprezentační prostory a vzácné obrazy. Obrazy můžete jít za nepříznivého počasí obdivovat do Irské národní galerie, která skýtá více než 14 tisíc obrazů, kreseb a uměleckých předmětů.

dublin castle

Dublin Castle

Za procházku stojí i Temple Bar – kulturní čtvrť mezi řekou Liffey a Dame Street. Zde najdete četné bary, hospůdky, komorní divadla i kina. Ať se do čtvrti vypravíte kdykoli, pořád se zde něco děje, od trhů, po pouliční happeningy.

Ha'Penny Bridge Tento most přes řeku Liffey získal své jméno podle mýtného (tedy 20 pencí), které se na něm vybíralo až do počátku 20. století.

Ha’Penny Bridge – Tento most přes řeku Liffey získal své jméno podle mýtného, které se na něm vybíralo až do počátku 20. století.

Město si můžete prohlédnout z 60 metrového ruského kola, které leží v Docklands. Jak název napovídá jedná se o přístavní čtvrť a doporučujeme ji navštívit, i když neholdujete výškám.

Kam za pivem? 

Milovníci zlatého moku jistě zavítají na exkurzi do pivovaru St. James’ Gate Brewery, kde byl v roce 2000 otevřen Guiness Storehouse. Pivovar je domovem pro světoznámé černé pivo.

Traditional Irish Pub - alespoň jeden z podniků byste měli určitě navštívit!

Traditional Irish Pub – alespoň jeden z podniků byste měli určitě navštívit!

Místní piva můžete ochutnat ve všech dublinských barech a pubech. Za zmínku ale určitě stojí Mulligan’s, což je viktoriánská hospoda, kde se pivo čepuje již od roku 1782!

S. Š.

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Dana napsal:

    Z vlastní zkušenosti můžu říct, že Dublin je nejhezčí na jaře. jen to chce mít s sebou pláštěnku. :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>