Botswana: Park Chobe patří slonům!

Fascinující národní park Chobe v severní Botswaně se rozkládá na ploše jedenáct tisíc kilometrů čtverečních. Žijí tu rozmanité druhy divoké zvěře, většinu z nich je možné obdivovat během plavby po řece Zambezi. Takovému zážitku se jen máloco vyrovná.

 

Sloni, hroši, krokodýli…

 

V chladné vodě funí stohlavá stáda slonů, kterých žije v národním parku Chobe více než sedmdesát tisíc! Ze člunu je možné pozorovat lvy, gepardy, hrochy, buvoly, žirafy, antilopy, šakaly, prasata bradavičnatá, hyeny, krokodýly, vydry, zebry a tisíce ptáků. Velkým zážitkem je návštěva Mababe Depression – zbytku velkého jezera, které kdysi pokrývalo celou severní Botswanu. V této oblasti se nachází další zajímavost – Savuti Marshes. Je to drsná rovinatá krajina s obrovským množstvím divoké zvěře, především slonů. Také divocí psi, hyeny, antilopy impala, pakoni, buvoli, zebry nebo lvi se tu pohybují v počtu, který se dá jinde vidět jen stěží.

 

 

Navštivte i další park

 

Administrativním centrem parku je maloměsto Kasane, které se rozkládá v severním cípu Chobe. Většina návštěvníků míří do parku právě odtud. Proto v Kasane nabízejí služby četní průvodci i společnosti. Jinak není město příliš zajímavé. Naopak velmi zajímavý je národní park Makgadikgadi & Nxai Pan, který se rozkládá více na jih od rezervace Chobe. Jižní oblast parku, Makgadikgadi Game Reserve, má rozlohu asi čtyři tisíce kilometrů čtverečních. Na této ploše se střídají pánve, travnaté pláně i nádherné savany. Divoké zvěře je hodně, byť ne tolik jako například v Chobe.

 

 

Stromy zastavily čas

 

Severní část parku Nxai Pan má také rozlohu kolem čtyř tisíc kilometrů čtverečních. Je to komplex malých solných pánví. V období dešťů se tu objevují tisíce pakoňů, zeber a přímorožců, obrovská stáda antilop a žiraf. Lvi, hyeny a divocí psi tu mají hody. Na jihu Nxai Pan rostou tzv. Baines‘ Baobabs – velké skupiny stromů, které si v roce 1862 nakreslil člen expedice Davida Livingstona malíř Thomas Baines. Když porovnáte kresby s tím, jak baobaby vypadají dnes, uvidíte, že se prakticky nezměnily.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>