Podcenění příprav a sil může na horách skončit fatálně. Jaké je bezpečné chování v horách?

Praktická obuv podpořená nesmeky, na sobě několik vrstev oblečení, v batohu náhradní na převlečení a dostatek tekutin. Vše nasvědčuje tomu, že jste nepodcenili přípravu na horskou túru. Zrádné však může být i počasí. Ač je již ve městě cítit jaro, na hřebenech může být stále nevlídno. Proto si raději zopakujte zásady bezpečného chování při pohybu v horském terénu.

bezpecnost na horach

První zásadou je pečlivé naplánování trasy túry a potřebného vybavení, podle způsobu pohybu v terénu. „Pokud nejste lyžař a vydáváte se v zimě na pěší horskou túru, je obzvláště důležité doplnit vaše vybavení o nesmeky a sněžnice. Toto vybavení je zásadní pro zdolávání náročnějšího terénu,“ říká mluvčí Horské služby ČR Marek Fryš. Důležité je také nezapomenout na své léky a pro případ nouze se vybavit také lékárničkou se základními léky a zdravotnickými potřebami. Nezapomínejte také na kontrolu prognózy počasí, sněhové a lavinové situace. Před odchodem na horskou túru raději předejte informace, někoho z vašich příbuzných nebo známých, o trase a předpokládané době návratu. Na samotné túře pak nezapomeňte zvolit tempo dle nejslabšího člověka ze skupiny, sledujte turistická značení, výstražné tabule a nepohybujte se mimo značené cesty. „Určitě nezapomínejte na plně nabitý mobilní telefon s mapovými aplikacemi a aplikací Záchranka, které můžete použít v případě nouze. V batohu by neměla chybět ani čelovka v případě, že se vaše túra protáhne do tmy,“ dodává Fryš.

I přes všechna varování od horské služby přibývá návštěvníků hor, kteří podceňují vybavení a přeceňují své schopnosti. „Vzhledem k tomu, že jsem už delší dobu u horské služby, musím říct, že v posledních letech se tato situace čím dál tím více násobí. Velice často zasahujeme u pěších turistů, kteří nejsou dobře vybavení. Před lety byl pěší turista na horách vzácnost. Kladou dotazy na to, jestli mohou jít na túru pěšky, protože neumí na lyžích a horská služba pochopitelně k takovým zásahům vyjíždí a je to čím dál tím častější jev,“ říká Marek Fryš.

Málokdo si uvědomuje, že i vzdálenost jednoho kilometru ve 30 centimetrech sněhu, se z běžných 15 minut protáhne na hodinu či hodinu a půl. Obzvlášť ve snížené viditelnosti a silném větru. V takových podmínkách ubývají síly daleko rychleji. Lidé mnohokrát podlehnou panice, protože mají pocit, že nejsou schopni danou situaci vyřešit. „I to je pak jeden z důvodů, proč je zachraňujeme,“ ví Marek Fryš.

Lidé si často neuvědomují, že horské služby v zahraničí mohou být soukromé a výlohy za záchrannou akce tak mohou vyšplhat na desítky až stovky tisíce korun. „Na rozdíl od Česka se jedná nejméně z 80 % o soukromé firmy či subjekty, jejichž činnost není pokryta z místního veřejného zdravotního pojištění. S tím souvisí povinnost individuální úhrady služeb v nouzi, nejde-li v konkrétním případě o výkon hrazený v rámci EU z veřejného zdravotního pojištění. Úhrady pro běžnou záchrannou výpravu se pohybují v řádu desítek tisíc korun. Je-li však zapotřebí helikoptéry, náklady vzrostou na statisíce,“ říká tisková mluvčí Uniqa pojišťovny Eva Svobodová s tím, že náklady na vyproštění a záchranu jsou součástí cestovního pojištění do zahraničí.

Deset základních pravidel pro pohyb ve volném terénu dle Horské služby ČR:

  1. Nikdy se do volného terénu nevydávejte sami. 
  2. Uzpůsobte túru předpovědi počasí a lavinovému nebezpečí a informujte se u spolehlivé osoby na vámi zamýšlenou oblast či trasu.
  3. Nikdy nezapomeňte lavinový vyhledávač stejně jako lavinovou lopatu, sondu a mobilní telefon (každý musí mít celý komplet). 
  4. Tam, kde je sníh velmi hluboký, používejte lyžařské brzdičky a ne bezpečnostní řemínky. Nepoužívejte řemínky na hůlkách. 
  5. Vyhněte se místům s hlubokým sněhem alespoň tři nejbližší dny po velkém sněžení. 
  6. Nelyžujte mimo sjezdovky a v hlubokém sněhu bez dobře nacvičené záchrany, včetně první pomoci a bez schopnosti správného použití lavinových záchranných pomůcek.
  7. Používejte airbag, ale nevkládejte do něj příliš velkou naději, mohlo by to vést k podcenění rizik. 
  8. Udržujte bezpečnou vzdálenost mezi vámi a vašimi kamarády jak během výstupu, tak i během sjezdu, aby se případné riziko v kritických momentech omezilo pouze na jedinou osobu v danou chvíli. Vyhněte se místům s navátým hlubokým sněhem (tzv. polštářům) na závětrných svazích.
  9. Používejte stejnou trasu pro sjezd, jakou jste použili pro výstup, tak totiž budete znát lépe stav sněhové pokrývky a terén. 
  10. V případě pochyb či dokonce zlé předtuchy vždy řekněte ne!   

-TZ-

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>