Split a Trogir – chlouby Chorvatska

Chystáte se podobně jako mnoho dalších Čechů vycestovat do oblíbeného Chorvatska, ale pouhé válení se na pláži a chytání bronzu vás příliš neláká? Chcete na svých cestách poznat místní města a kulturu? Vydejte se do chorvatských měst pyšnících se titulem světového dědictví UNESCO.

Kromě věhlasného Dubrovníku jsou chloubami Chorvatska, které musíte na své cestě k Jadranu poznat také města Split a Trogir.

SPLIT

Split, druhé největší chorvatské město co do počtu obyvatel si zaslouží větší pozornost než jen krátkou návštěvu. Město založené mezi 4. – 3. stoletím př. Kr., které vybudoval římský císař Dioklecián odhaluje jedinečnou rozmanitou architekturu. Určitě byste neměli vynechat návštěvu starého města, zvaného Stari Grad, které je uzavřené pro dopravu.

Město vede mezi zdmi Diokleciánova paláce – je to impozantní stavba, která chrání město před žárem letního slunce a večer nabízí prostor pro setkání u drinku a představeních-

Za vidění rozhodně stojí i katedrála svatého Duje s nádhernými vstupními dveřmi, lavicemi kazatelnami pocházejícími již ze 13. století.

Určitě zavítejte také na místní trh (Narodni trg) nacházející se na bílém náměstí a ochutnejte ovoce a zeleninu zrající na místním slunci.

Chcete-li se procházet podél pobřeží, je zde k tomu určená tzv. Splitská riva, romantické místo lemované palmami a mnoha kavárnami a restauracemi s úžasným výhledem.

Milovníci moře a námořnictva se mohou vydat k pevnosti Gripe, kterou v 17. století vybudovali Benátčané na obranu před nájezdy otomanských kmenů.

TROGIR

Trogir tyčící se na malém ostrově spojeném s pevninou mostem lež í 28 kilometrů západně od Splitu. Město založili ve 3. století  př. Kr. Řekové a vystřídalo se zde mnoho vlád. Největší vliv zde zanechala egida Nejjasnější benátské republiky jejíž stopy jsou zde patrné dodnes.

Pěší historické centrum se od svého dostavění takřka nezměnilo a je uzamčeno hradbami.

Opravdovým uměleckým dílem vybudovaným již ve 12. a 13. století je katedrála svatého Vavřince.

Nedaleko městské promenády Ribarska přímo vybízející k obědu pod širým nebem se nachází ženský benediktýnský klášter svatého Mikuláše známý především díky basreliéfu ze 3. století.

Milovníci kultury si zde přijdou také na své, ve benátské pevnosti Camerlengo se konají open air přestavení, koncerty či filmové projekce.

 

 

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Mirek napsal:

    Pro mě je Trogir a ostrov Krk to nejkrásnější v celém Chorvatsku. Split už mě tolik neoslovil, ale k zhození není. Všem můžu doporučit Chorvatsko procestovat a ne se jen plácnout k vodě a cpát se paštikou. :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>