Funkční parametry outdoorových bund a jak se v nich vyznat

Při výběru bundy do přírody je potřeba dívat se na trochu jiné věci, než u bundy do města. Na prvním místě zkrátka nebude design a barva. Mnohem důležitější bude její nepromokavost a prodyšnost. 

out_bundy_uvodni

Pokud se ve funkčních parametrech moc nevyznáte, můžete snadno zvolit bundu, která vám nebude vyhovovat. Buď v ní bude příliš zima, nebo se v ní rychle zpotíte či za pár minut promoknete na kost. Přímo se nabízí vybrat bundu s nejvyššími hodnotami zmiňovaných parametrů, kterou najdete. Jenomže to není nejšťastnější řešení, pojďme se podívat na tuto dvojici trochu blíž.

Nepromokavost 

out_bundy_1Jistě, outdoorová bunda by měla spolehlivě chránit před deštěm. Tuto vlastnost materiálu udává výška vodního sloupce, při které propustí kapky vody. Za nepromokavé považujeme materiály od 1 300 mm, ale to je pro oblečení do přírody opravdu málo. Musíte počítat s tím, že během túry je voda do bundy vtlačována.

K tomu dochází při chůzi ve vysoké trávě, nošením batohu nebo při sedu či kleku. Proto je dobré volit při výběru outdoorové bundy vodní sloupec minimálně 5 000 mm.

Roli u tohoto parametru také hraje fakt, jestli má bunda podlepené švy. U takové bundy může být vodní sloupec o něco nižší. 

Prodyšnost

out_bundy_2Pokud si chcete zajistit pohodlí, je důležité kromě nepromokavosti hledět i na prodyšnost. Ta vám prozradí, jak moc se budete v bundě potit. Prodyšnost můžete definovat buď odporem proti průniku vlhkosti (RET), nebo naopak propustností vodních par. Čím vyšší bude prodyšnost, tím méně se budete přehřívat a vlhkost bude lépe odváděna. Pro lepší orientaci vznikla stupnice, která určuje prodyšnost.

  • Ret < 6 – velmi dobrá (> 20 000 g/m²×24 h)
  • Ret = 6 až 13 – dobrá (9 000–20 000 g/ m²×24 h)
  • Ret = 13 až 20 – uspokojivá (5 000–9 000 g/ m²×24 h)
  • Ret > 20 – neuspokojivá (< 5 000 g/ m²×24 h)

Velmi dobře je na tom s prodyšností Gore-tex nebo softshell. Ohledně prodyšnosti na tom dále nejsou špatně ani další materiály jako je Climatic nebo Ressex. 

Při výběru bundy na túry myslete na to, že pokud bude vodní sloupec vysoký a prodyšnost nízká, budete se v ní při pohybu potit a pot nebude odcházet. Přihlížejte proto k oběma parametrům a vždy vybírejte podle toho, kde plánujete bundu nosit.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>