Pyreneje – po stopách Tour de France

Sledujete přenosy Tour de France? Oslovila vás Francie tak, že byste ji rádi navštívili?

Když se řekne Francie, většinou se nám vybaví Paříž, Azurové pobřeží či Bretaň. Jen málokomu se však vybaví Pyreneje. Jak můžete vidět právě při televizních přenosech, Pyreneje jsou krásné i z francouzské strany.

Oblast Pyrenejí je zcela jiná než zbylá Francie, což je dáno tím, že Francouzi zde žijící vlastně nejsou Francouzi, ale Baskové. Přestože se zde mluví francouzsky, vládne zde jiný jazyk i tradice.

Pyreneje přímo lákají na lehčí i těžší pěší turistiku a cyklistiku, na své si ale přijdou i horolezci, speleologové a v zimě samozřejmě i milovníci zimních sportů.

Národní parky

Nachází se zde hned několik národních parků, byť je valná většina z nich na španělské straně, neměli byste si je nechat ujít.

Tím asi nejkrásnějším z nich je park Aigüestortes y Estany Sant Maurici. K vidění je zde několik jezer, potůčku a vodopádů. Úchvatná je i zdejší přehrada Embassament de Cavallers a jezero Estany Negre.

Cirque de Gavarnie

Dalším národním parkem je Possets y Maladeta, který nabízí fascinující pohledy na vysoké pohoří, ledovce, vodopády a za zmínku určitě stojí i řeka mizející v podzemí.

Navštívit musíte i horské středisko Gavarnie a vydat se na výlet k nejznámějšímu ledovcovému karu Cirque de Gavarnie, z jehož strmé karové stěny pokryté v nejvyšší části ledovci spadá přes 20 vodopádů, z nichž nejvyšší Grande Cascade překonává výšku 422 metrů a je nejvyšším evropským vodopádem.

Slavné vrcholy i města

Kdo by chtěl následovat cyklisty z Tour de France neměl by si nechat ujít přejezd přes legendární Col du Tourmalet.

Ten kdo touží po troše romantiky, měl by se zastavit v Luz-Saint-Sauveur, což je starobylé městečko umístěné na prahu soutěsky řeky Pau. Město Pau je pak rodiště francouzského krále Jindřicha IV. a maršála Bernadotta, zakladatele nynější švédské královské dynastie.

V podhůří Pyrenejí se nachází i Lurdy, kde v 19. století došlo k mariánskému zjevení a od těch dob je významným poutním místem.

Sandra Špačková
foto: Eskling

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>