Kypr – ostrov lásky, skvělá podzimní dovolená

Kypr, nejvýchodnější ostrov Středomoří, kde je skvělé koupání od dubna do konce října. Oficiální turistická sezóna končí v polovině listopadu.

Přesto, že je 43 procent území obsazeno tureckými vojsky a v zemi neustále operují vojenské jednotky, je vstup do země a její pobyt bezproblémový a vy si zde můžete užít zajímavou dovolenou.

V Kyperské republice se lze bez problémů domluvit anglicky, výhodou je ale bezesporu řečtina.

Jižní část ostrova (tedy řecká) je mnohem blíže evropské kulturní tradici, než Severokyperská turecká republika, kde se můžete seznámit s množstvím islámských památek. Vedle starověkých římských a řeckých památek je na ostrově mnoho pravoslavných klášterů a gotických hradů.

I když je Kypr krásný po celý rok, návštěva podzimního Kypru vás uchvátí. Je zde stále teplo, i když samozřejmě o poznání menší než během prázdnin. Moře je však stále velmi teplé. Krásné jsou podzimní barvy Kypru. Je zde mnoho  listnatých stromů a vinic, které je krásně zabarvují a dodávají ostrovu jisté kouzlo. Během podzimního období stojí za to navštívit vnitrozemí a vydat se do hor. Kochat se barevnou přírodou, modrou oblohou a přitom pohledem na moře je nezapomenutelný zážitek.

Na své si na ostrově přijdou milovníci archeologie. Kypr je totiž rodištěm bohyně Afrodité, díky čemuž zde jsou vykopávky na každém rohu.

Lefkosia

Hlavním městem je Lefkosia, dříve Nicosia. Je to poslední rozdělené město a vede jím pomyslná řecko turecká hranice. Za vidění stojí obě části města. Určitě navštivte chrám Agio Jannis, kostel Faneromeni či pomník Svobody.

Limassol

Druhé největší město s bujarým nočním životem. Město přímo vybízí k posezení v místních kavárnách. I když se jedná o hospodářské město, nachází se zde vyhlášené pláže – Pissoúri a Governors Brach.

Larnaka

V třetím největším městem se nachází množství památek, na jejichž prohlídku vám postačí jediný den. Nejnavštěvovanější je Lazarův sarkofág v kostele Agios Lazaros. Podle pověsti jsou zde totiž uloženy kosti Mariina bratra Lazara. Unikátní je i přístavní pevnost z počátku 17. století. Ujít si nemůžete romantickou procházku pobřežní promenádou a dlouhou pláží, která vybízí ke koupání.

Z Larnaky je ideální vyrážet za poznáním všech koutů slunného ostrova.

Agia Napa

Turisticky proslulé moderní letovisko, vystavěné až v 70. letech minulého století.

Nedaleko nádherných pláží je spousta hotelových komplexů, barů, restaurací a kaváren, které poskytují turistům veškeré pohodlí. Ujít si nesmíte návštěvu nejkrásnější pláže celého ostrova Níssi Bay. Pláž si vás podmaní kombinací bílého písku a tyrkysově modré vody.

Pafos

Za výlet stojí návštěva nejhezčího městečka Kypru. Z města přímo strčí jeho všudypřítomná historie. Založeno bylo v roce 320 př.n.l. a je považováno za domov Afrodity. V půvabném rybářském městečku navštivte i křesťanské a islámské sakrální stavby. 

  • Dobrodruzi by měli procestovat celý ostrov, což díky četným možnostem vypůjčení auta není problém, avšak pozor jezdí se zde vlevo.

Sandra Špačková
foto: Kypr vnitrozemí – texplorer, Agios Napa – Cyprus Tourism CH, Pafos – Karen V Bryan

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>