Egypt – kam za poznáním?

Dovolená v Egyptě a poznávání tamějších památek stále láká mnoho českých turistů. Zatímco loňský rok, nebyl moc pro turisty dychtící po plavbě po Nilu a po poznání pyramid moc příznivý, od letošního roku se situace o poznání klidnější. Již k 12. listopadu 2013 úřady zrušily výjimečný stav a zákaz nočního vycházení.

Všechny cestovní kanceláře již opět začaly nabízet fakultativní zájezdy za poznáním starověkých památek. Právě od března až po květen je ta nejvhodnější doba pro poznávání místních památek. Teploty jsou velice příznivé a pohybují se mezi 20 -28 °C. Nespornou výhodou je nižší vlhkost vzduchu oproti situaci v létě. Dokonce se budete v tomto období i okoupat, teplota moře dosahuje až 23 °C.

Jaké památky jsou nejdostupnější?

Určitě nevynechejte jedno z nejlidnatějších měst světa – Káhiru. Řeka Nil rozděluje Káhiru na dvě části – na Islámskou a na Koptskou Káhiru. Nejznámější čtvrť, Gízu, ve které se nacházejí slavné pyramidy, najdete na západním pobřeží.

Zajímavá místa, která stojí za to v Káhiře navštívit, je kromě Káhirské věže vysoké 187 metrů, ze které uvidíte i pohoří Mokattam, pyramidy i ramena Nilu, například i Káhirská ZOO v Gíze.

Samozřejmostí je návštěva pyramid v Gíze. Najdete zde tři hlavní pyramidy – Cheopsovu, Rachefovu a Mankaureovu a vedle nich i další egyptský symbol, Sfingu, ta je vytesaná do jednoho kusu kamene a nachází se hned vedle Cheopsovy pyramidy.

Další památkou stojící za vidění je Chrám Hatšepsut v oblasti Dér el-Bahrí. K tomuto chrámu se budete moci dostat autem nebo organizovaným autobusem. Ten vás vysadí na parkovišti, ze kterého vás k chrámu doveze vláček. Je třeba však počítat s projitím kontrolního rentgenu.

Také návštěva Údolí králů je  možná jen po kontrole. Dostanete se zde k návštěvě tří hrobek dle vašeho výběru.

I plavba po nejdelší řece světa je zážitkem. Spousta cestovních kanceláří nabízí několikadenní plavby po Nilu se zastávkami na nejvýznamnějších místech okolí a třeba i několikadenní zastávkou v Káhiře.

Pokud budete ubytovaní v Sharm El Sheiku, v každém případě se vydejte do města Petra v Jordánsku. Cesta tam je poměrně náročná, čeká vás jak jízda autobusem, tak plavba lodí do Jordánska, nicméně odměnou vám bude úžasné město. Město Petra vzniklo již před 2 tisíci lety jako útočiště pro beduíny a zdejší dominantou je kromě hrobek, římského divadla a chrámů, bezesporu faraónova pokladnice. O tom, že výlet zde stojí za to, stojí i fakt, že město je zapsáno mezi památkami UNESCO.

Pokud si stále nejste jistí tamější politickou situací, každá cestovní kancelář nabízející zájezdy do Egypta je dobře informovaná a informace vám poskytne. Stejně jako se můžete informovat přímo na oficiálních stránkách Velvyslanectví České republiky sídlící v Káhiře.

 

Martina Mlsná

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>