Okresní města severních Čech

Když se řeknou severní Čechy, nebo ještě lépe Ústecký kraj, pravděpodobně nám na mysli vytane úrodné Polabí, chmel lemující silnice, ale i zničená města těžbou a zmítaná nepokoji. Sídlem kraje je Ústí nad Labem a k okresním městům patří Teplice, Děčín, Litoměřice, Louny, Most a Chomutov. V tomto článku se podíváme na ty nejnavštěvovanější z nich – Ústí nad Labem, Teplice a Děčín.

Ústí nad Labem jako krajské město nabízí řadu lákadel, zvláště na poli kulturním, koná se tu hned několik mezinárodních kulturních akcí (například festival sborové zpěvu, country a western festival či taneční festival). Z pamětihodností zde nalezneme zříceninu hradu Střekov a k moderním památkám patří Mariánský most přes Labe. Je tu též proslulá ZOO, založená již v roce 1908.

 

K nejhojněji navštěvovaným městům patří lázeňské město Teplice. Lázní je zde několik, i když ne všechny jsou v provozu, poutají svou architekturou – např. Císařské lázně, Lázeňský dům Beethoven, Sadové lázně, Kamenné lázně, Nové lázně, Vojenské lázně či Hadí lázně. Turisty zajímá i zámek s pozůstatky románského kláštera z 12. století nebo hrad na Doubravské hoře.

 

Proslulé je také město Děčín, které je významným přístavem i silniční křižovatkou. Děčín vznikl ze dvou původně samostatných měst a velká část města je součástí chráněné krajinné oblasti. Nalezneme zde zámek, tyčící se na skále na břehu Labe, a také renesanční most přes řeku Ploučnici ze 16. století.

 

ZP

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>