Okresní města na západě Čech

Když se řeknou západní Čechy, většině se vybaví historický ráz měst, chodské slavnosti i pulzující metropole, kde se historie kloubí s moderní architekturou a na své si v ní přijdou, jak milovníci fauny, tak flory. Krajským městem je město Plzeň, okresní centra představují Plzeň-Jih a Plzeň-Sever, dále Klatovy, Rokycany a Domažlice.

Krajské město mimo nespočtu architektonických památek, láká k návštěvě také díky své proslulé zoologické zahradě, kde se vyřádí především děti. Pro zájemce o flóru z celého světa je zase k vidění významné arboretum, kde nalezneme mimo jiné až 30 druhů borovic.

Domažlice prosluly především díky populárním Chodským slavnostem, které navštěvují nejen turisté z celé České republiky, ale často i ze zahraničí, především z nedalekého Německa. Oslavy jsou spojovány s Vavřineckou poutí a představují nejvýznamnější kulturní akci na Domažlicku.

Z památek můžeme jmenovat nejen historické jádro města, ale též třeba Dolní bránu, která pochází již ze 13. století a najdeme ji na okraji náměstí.

Klatovy nás do starých časů přenesou především díky pozůstatku kamenných hradeb, z nichž jsou nejzachovalejší dvě kruhové bašty ve východní části města. K známým stavbám patří například bývalá jezuitská kolej, kde dnes sídlí knihovna a nákupní centrum.

Ti co mají rádi historii, doplněnou o užitečné informace, by mohli zavítat také do barokní lékárny U bílého jednorožce, ze které je dnes muzeum dokumentující vývoj lékárenství od 18.století. Známé jsou též dvě věže – Bílá věž, ve které je zvonice, a Černá věž, která měří 81 metrů a již od 16. století umožňuje přehlédnout takřka celé město.

Rokycany patří spíše k modernějším metropolím, s rozsáhlými panelákovými sídlišti. Ze starších památek můžeme uvést například některé kostely. Z novějších zajímavostí pak čtvrť z 20.let minulého století, nazývanou ,,Rašínov“, podle Aloise Rašína, která byla vystavena ve stylu Art-deco za první republiky.

 

ZP

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>