Dánsko – země Lega i pohádek

Z Dánska v dávných časech podnikali dobyvačné výpravy Vikingové, dnes zase studenti, kteří v duchu frazému – pije jako Dán, vyrážejí za krásami našich barů. My se na oplátku  zaměříme nato, co stojí za vidění v Dánsku.

Dánsko neboli Dánské království je na rozdíl od našeho státu monarchií, obdivovat zde tak můžeme královskou rodinu a šlechtu. Dánsko se pyšní i krásnou krajinou. Plocha lesů dokonce podle serveru wikipedie.cz vzrostla o 7% oproti době před sto lety. Nalezneme tu i četná vřesovišti a rašeliništi.

Pro milovníky horkého léta by však výlet do Dánska nebyl ideální volbou, vzhledem k oceánskému podnebí jsou zde léta chladná a v zimě převládají četné srážky. Připravit se musíme i na silný vítr a hojné mlhy.

K slavným rodákům patří Hans Christian Andersen, proslulý pohádkář (Malá mořská víla, O princezně na hrášku, Ošklivé káčátko), dále třeba astronom Tycho de Brahe.

Dánsko je i domovem Lega, slavné stavebnice, která vznikla v roce 1949. Název pochází z dánského Leg godt!, do češtiny přeloženo –Dobře si hraj!

Z hlediska zajímavých lokalit bychom měli určitě zavítat do hlavního města Kodaně, kde stojí za vidění například nejstarší zábavní park v Evropě – Tivoli. Tivoli bylo založeno roku 1843 na okraji metropole, a dnes bychom ho díky tomu, jak se město rozrostlo, nalezli přímo v centru města.

Ujít bychom si neměli nechat ani druhý nejdelší visutý most na světě – Velký Belt. Ten spojuje několik ostrovů a je dlouhý přes 18 kilometrů. Vede přes něj čtyřproudá dálnice a dvoukolejná železniční trať, která potom navazuje na podmořský tunel. Zároveň se podle výšky pilířů jedná o nejvyšší most Dánska.

ZP

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>