Okresní města na jihu Čech

Když se řeknou jižní Čechy, většině se vybaví kraj rybníků, lesů a měst s historickým nádechem. K nejznámějším patří krajské město České Budějovice a také okresní centra Jindřichův Hradec, Strakonice, Písek, Prachatice a samozřejmě Český Krumlov, vyhledávaná bašta zahraničních turistů.

České Budějovice lákají, jak na historické náměstí s kašnou a bludným kamenem, či známou vyhlídkou z Černé věže, tak na moderní atrakce, jakou je například autobusové nádraží na střeše obchodního centra. Na své si zde přijdou turisté i podle ročních období, k lákadlům patří například obnovená tradice majálesu nebo adventní trhy na náměstí.

Jindřichův Hradec se může pochlubit jedním z největších zámků a zároveň jednou z nejslavnějších pověstí o místní bílé paní. Také zde nalezneme medicínsko-obchodní centrum Sv. Floriana a v něm umístěnou unikátní aqua show, která je zřejmě teprve druhou svého druhu v Evropě.

Strakonice lákají především na dudácký festival, a to nejen díky Tylovu Strakonickému dudákovi. Hojně navštěvované je i tradiční Rumpálování na místním hradě, nebo Václavská pouť, o níž se někdy mluví jako o největší na jihu Čech.

Písek, často označovaný jako královské město, se honosí nejstarším českým mostem až ze 13. století, za návštěvu určitě stojí i hřebčinec v krásném historickém areálu. Z modernějších lákadel můžeme uvést filmové festivaly nebo stavění soch z písku na nábřeží řeky.

O Českém Krumlovu netřeba mnoho slov, to, že je zapsán na seznamu UNESCO mluví za vše. Nádherný areál zámku nás nepochybně uchvátí, stejně jako pestrá paleta akcí, které se zde nejen v létě konají.

A co se týká Prachatic, ty nás okouzlí starobylou atmosférou, i legendami, podle kterých zde měl například své alchymické dílny Vilém z Rožmberka. Město je také jedna z pomyslných bran Šumavy.

 

ZP

foto: czechtourism.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>