Neznámá Indie: kultura sikhů a jejich chrámy

Indie je druhou nejlidnatější zemí světa, ve které nalezneme malou skupinu obyvatel nazývající se sikhové. Ti mají svou vlastní a víc než zajímavou kulturu, i významný a překrásný chrám, který můžete spatřit během návštěvy pohádkové Indie.

NeznamaIndie-UvodniFoto

Sikhové a jejich kultura

Sikha poznáte na první pohled, každý totiž nosí turban a dlouhé vlasy. Sikhismus založil guru Nának zhruba před 500 lety v Paňdžábu. Sikhové jsou sice po celé Indii, ale většinu jejich poutních míst nalezneme na severozápadě Indie.

SikhoveAJejichKultura

Tvoří pouze 2% všech obyvatel Indie, ale díky svému vzhledu jsou nepřehlédnutelní. Jsou velmi pracovití a odvážní, proto mnozí z nich vykonávají povolání jako vojáci, piloti a velká většina pracuje také jako řidiči nákladních vozů.

Od ostatních obyvatel se neliší pouze vzhledem, ale i jménem. Každý sikh má u svého jména slovo Singh (lev), ženy naopak Kaur (princezna).

Charakteristických 5 znamení Sikhů, neboli 5K

Charakteristickych5Zn

  • Kéša– nikdy nestříhané vlasy a vousy, které symbolizují přirozený běh skutečností
  • Kanghá– hřeben
  • Kará– ocelový náramek, jenž je symbolem síly
  • Kaččhá– volné šortky vyjadřující morálku a cudnost
  • Kirpán– meč jako symbol odporu proti jakémukoli útisku
Chrám sikhů

Nejposvátnější místem sikhského náboženství je posvátný Zlatý chrám, neboli Harimandir, který stojí na malém ostrůvku uprostřed jezera ve městě Armitsar, které můžete navštívit po vaší velké cestě, kterou můžete podniknout během vaší dovolené v Indii, jenž leží poblíž hranice Indie s Pákistánem. Jeho krása tkví ve zlatem obložené fasádě a kopuli. Promenáda kolem něj je z mramoru a všichni po ni musí chodit bosí.

ChramSikhu

Před vstupem do chrámu je třeba projít očistnou lázní v nádrži, která je cítit dezinfekcí. Zpěvy textů zde nepřetržitě předčítají kněží, protože chrám je přístupný věřícím, ale i turistům nepřetržitě.

Před vchodem se nachází kuchyně, která vydává skromné jídlo nejen pro poutníky, ale pro všechny kolemjdoucí.

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Den napsal:

    Jo Indie, kolébka kultury. Nejvíce, co se mi z Indie líbí, tak to je toto: http://www.exotickapriroda.cz/blog/clanky/jaipur-ruzove-mesto-v-indii :) Myslím, že si tam sand někdy i zajedu :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>