Malta, Gozo, Comino – který z nich je nejlepší?

Maltské souostroví tvoří most mezi Evropou a Afrikou. Celkem se zde nacházejí tři obydlené ostrovy. Největším z nich je Malta, zbylé dva se nazývají Gozo a Comino. Evropa i Afrika se na všech těchto ostrovech mísí a nachází se zde rozmanité kulturní památky. 

Maltské pobřeží poskytuje blankytně modré moře a pláže jsou zde převážně kamenité. U pobřeží se nachází mnoho podmořských jeskyní a v kombinaci s čistou vodou vytvářejí ideální podmínky potápěčům.

Pobřeží je zde na mnoho místech hodně větrné, a proto je Malta oblíbená i u vyznavačů windsurfingu. Na své si zde přijdou i hráči golfu a tenisu.

Pojďme se podívat, kam se v Maltském souostroví vydat, abyste tento ostrov důkladně poznali.

Valletta

Valletta je hlavním městem Malty, jehož historie sahá k 16. století. Město je obehnáno hradbami, díky kterým město odolávalo útokům osmanských vojsk. V centru města je k vidění sakrální katedrála sv. Jana a kostel Ztroskotání sv. Pavla. Mezi významné sakrální stavby patří katedrála sv. Jana a kostel Ztroskotání sv. Pavla. Za vidění stojí i Velmistrův palác, který je v současnosti sídlem maltského parlamentu. Podél hlavní pěší zóny – ulici Republic Street, jsou mnohé obchody, restaurace a mnohé další.

Sliema a St. Julian’s

V těsné blízkosti Valletty se nacházejí letoviska Sliema a St. Julian’s. Těšit se zde můžete na hotely špičkové kvality, krásné promenády podél pobřeží a bujarý noční život. V rezortu Sliema jsou pláže tvořeny velkými placatými kameny a do vody se vchází po žebříku. St. Julian’s je střediskem oblíbeným zejména mezi mládeží. V oblasti St. George’s Bay je písečná pláž se skvělými podmínkami k vodním sportům.

Bugibba a Qawra

Bugibba a Qawra jsou letoviska se rozkládají kolem zálivu St. Paul’s Bay. Najdete zde převážně skalnaté pláže. Pro narůstající zájem turistů zde ale přibývají i menší písčité pláže. Pokud se vydáte od těchto středisek podél pobřeží dorazíte až do Melliehy. Právě odtud se konají mnohé výlety na ostro vy Gozo a Comino. Kromě historických památek zaujme Mellieha především proslulou písčitou pláží Ghadira.

Gozo

Ostrov Gozo se od Malty liši. Je zde více zeleně a krajina je vlnitější. Dostat se sem lze za půl hodinu trajektem z Malty. Na ostrově vládně poněkud klidnější atmosféra a toužíte-li spíše po odpočinku a písčitých plážích je Gozo to pravé. Nejvýznamnější památkou na ostrově je prehistorický chrám Ggantija. Právě Gozo je údajně oním mytickým ostrovem, na kterém strávil bájný Odysseus sedm let života po boku nymfy Kalypsó.

Comino

Comino je se svou rozlohou necelých 3 km2 nejmenším ostrovem maltského souostroví, obejít jej zabere jen pár hodin. Žije zde údajně jen osm stálých obyvatel, proto zde najdeme klid a pohodu. Četné zátoky, skaliska a skvělé koupání v křišťálově čisté vodě, sem však láká spoustu turistů.

Comino má lehce zvlněný povrch, nejvyšší bod Comino Mayor dosahuje nadmořské výšky 75 metrů nad mořem. Ostrov je ideálním místem pro milovníky vodních sportů, zejména pro potápěče. K nejoblíbenějším plážím patří St. Nicolas Bay nebo Santa Maria Bay.

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>