Kam v Bangkoku aneb co si nesmíte nechat ujít

Pokud jde o kulturu, zábavu a nakupování stojí Bangkok na špičce a pro turistu může být obtížné si vybrat. Abyste při svém poznávání Bangkoku nebloudili a šli najisto po těch nejvýznamnějších místech, je dobré začít Rattanakosinem. Ale kam dál?

Rattanakosin – místo kde nepřestanete žasnout 

Rattanakosin – ostrovní čtvrť, na břehu řeky Charo Phraya, která je sídlem starého královského města.

Nachází se zde velkolepý komplex Velkého paláce, který se skládá z několika posvátných a královských budov postavených králem Rama I. na konci 18. století. Stěžejní a nejnavštěvovanější budovou komplexu je chrám Smaragdového Buddhy (Wat Phra Kaeo). V komplexu je umístěna socha božstva, která je považována za mystické spojení mezi Thajskem a jeho králem. Chrám je proslulý i ohromnou výzdobou. V komplexu si nenechte ujít  fresky v délce necelých dvou kilometrů zdobící stěny kláštera Ramakien, stejně jako relikviář, který uchovává úlomek Buddhovy hrudní kosti – Zlatá chedi.

Neuvěřitelná je i knihovna v budově Phra Mondop s podlahou pokrytou stříbrnou rohoží a v pomocné knihovně pak můžete obdivovat dveře vykládané perletí.

Wat Pho – ležící Buddha a masáže 

Nedaleko Velkého paláce se nachází nejstarší a zároveň nejrozsáhlejší chrámový areál v Bangkoku – Wat Pho. Areál pochází z 16. století a je v něm umístěna socha ležícího Buddhy měřící 46 metrů. Ti, kdo se zajímají o masáže by neměli vynechat návštěvu Pavilonu lékařství s kamennými deskami, na kterých jsou vyznačeny body na těle, které by měly být během masáže stlačovány.

V Rattanakosinu stojí za návštěvu i chrám Wast Suhat proslulý muzeem s kamennými sochami, sochami Budhy a bronzovými zvířaty. Dále je zde památka zvaná Sao Ching Cha – obrovská houpačka používaná při bráhmanských ceremoniálech.

Celkem 310 schodů vede k umělému pahorku Zlatá hora, kde je zlatá chedi ve tvaru zvonu.

Celou čtvrť Rattankosin je možné obeplout na během okružní plavby po řece Chao Phraya.

Wat Arun – věž z porcelánu

Jedním ze symbolů Bangkoku je chrám Wat Arun, respektive jeho 86 metrů dlouhá filiála. Centrální věž je pokryta úlovky čínského porcelánu. Za chrámem se rozpíná síť kanálů nezměněná po celých dvě stě let a vede k tradičním částem města.

Palác Vimanmek a sloni

Královské město, tak se přezdívá severovýchodní čtvrť Dusit, díky rezidencím, které nechali postavit vládci. Nachází se zde palác Vimanmek považovaný za největší obydlí na světě postavené celé z teakového dřeva.

K Thajsku neodmyslitelně patří sloni a věnováno jim je zde i Královské muzeum slonů vybudované v bývalých panovnických stájích. Živé slony pak můžete vidět ve stejném areálu v Dusit Zoo.

Ancient City – Thajsko na jednom místě

V lokalitě Muang Borang ležící jen 33 kilometrů od hlavního města se na 130 hektarech nachází Ancient City muzeum se stovkou modelů nejslavnějších staveb v zemi. Některé z nich jsou dokonce ve skutečných velikostech.

Kam za nákupy

Srdcem nakupování je Siamské náměstí ve východní části Bangkoku, kde se nachází hned několik velkých obchodních center. Jednoznačně navštivte i tržiště Chatuchak Weekend Market, kde leží 5000 stánků s potravinami, keramickými předměty, starožitnosti, ale výjimkou nejsou ani živí hadi.

Sandra Špačková
foto:
Rattanakosin – Jorge Lascar
Wat Pho – iamrawat
Ancient city – UweBKK

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>