Zapřáhněte psa

Skandinávci jsou, co se týče zimních sportů, neuvěřitelně vynalézaví.

A proto se nelze divit, že právě jejich přičiněním vznikl neobvyklý sport skijöring, který se nakonec rozšířil do celé Evropy. Jeho výhoda spočívá v tom, že se nemusíte dřít na běžkách a spoléhat se přitom jen na vlastní síly. Při skijöringu se totiž zapřáhne pes, nebo také kůň, či sob, který sportovce na lyžích jednoduše tahá. Existuje také odnož s názvem motoskijöring, jež se samozřejmě spoléhá na dokonalost strojů.

Psí skijöring se těší velké oblibě a závody v tomto neobvyklém odvětví se v Čechách konají již přes dvacet let, většinou v rámci závodů psích spřežení.

Tažný pes do každé rodiny

Pokud vlastníte větší plemeno psa s kladným vztahem k zimě, který rád tahá, běhá, tak můžete v podstatě začít s tréninkem. Vybraný jedinec by měl mít v povahové výbavě ale i poslušnost, vytrvalost, sílu a neagresivitu.

S jezevčíkem, či srnčím pinčem si nevystačíte. Musíte totiž vzít v úvahu, že na zvíře čeká vaše tělesná hmotnost a rovněž i kluzký sníh. Z těch důvodů se doporučují především severská plemena, ale i pracovní jako třeba dobrman, nebo německý ovčák.

Skijöring psovi zajistí potřebný pohyb a vám usnadní běhání na lyžích. Urazíte totiž takové vzdálenosti, o nichž se vám dříve ani nesnilo.

Co je k provozování potřeba

Nemusíte přesunovat narychlo položky v rodinném rozpočtu, nebo docházet na noční brigádu do supermarketu. Stačí si koupit postroj na psa, pětimetrové tažné lano a horolezeckou sedačku, nebo široký opasek k přichycení lana. Tyto pomůcky potřebujete ke zdárnému dosažení cíle, protože se svým psem musíte zůstat doslova ve spojení. Na nohy pak už jen natáhnete klasické běžky a vydáte se za dobrodružstvím.

Na trať však smí vyrazit jen ten, kdo bezpečně ovládá techniku běžeckého lyžování a navíc má připraveného psa. Spojení netrénovaného zvířete a nešikovného majitele může totiž v důsledku napáchat mnohé škody na zdraví.

Nejjistější je se obrátit na ty, kteří mají se sportem i trénováním psa už nějaké zkušenosti. I v Čechách existuje několik klubů, které se tímto krásným sportem zabývají.

Autor: Martina Bittnerová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>