Kam na lyže? Místo Alp do švédského Åre

Alpská lyžařská střediska již znáte a rádi byste na lyže vycestovali někam dále? Rájem klasického lyžování je Skandinávie a tamější střediska těm alpským směle konkurují. Tím nejznámějším a údajně i nejlepším skandinávským střediskem je švédské Åre.

Åre je lyžařské středisko ležící ve švédské komuně Åre v kraji Jämtland. Nachází se nedaleko obce Åre ležící přibližně 80 km od Östersundu a asi 350 km jižně od severního polárního kruhu.

Více než 100 sjezdovek

Skiareál Åre je významný především svými sjezdovkami pro alpské sjezdaře. Středisko disponuje více než 100 sjezdovkami všech obtížností a je zde k dispozici 43 lyžařských vleků. Vrcholová stanice lyžařského střediska Åre sahá do nadmořské výšky 1 274 metrů nad mořem. V areálu je k dispozici 10 sjezdových tratí nejlehčí obtížnosti. 41 sjezdových tratí  modré barvy a 45 sjezdových tratí střední obtížnosti – tratí červené barvy je zde nejvíce. Pro příznivce adrenalinu je ve středisku připraveno 7 sjezdových tratí černé barvy.

Na světovém šampionátu v roce 2007 získala v Åre zlatou medaili ve slalomu česká reprezentantka Šárka Záhrobská. Åre patří k pořadatelům závodů Světového poháru v alpském lyžování.

Střed městečka je malebný, najdete zde nejen skandinávské obchůdky a restaurace. Svahy Åre nabízejí občerstvení v téměř 30 restauracích a horských boudách.

Kromě lyžování se tu dá jezdit na sněžném skútru po jezeře, běžkovat, oblíbené jsou zde i skitouring či freeskiing. Pokud se vypravíte trochu dál od rušného střediska, můžete potkat i soby nebo polární lišky.

Oblast Åre je vhodná pro letní dovolené. Lákadlem je beze sporu hustá síť turistických tras po Švédsku. Zajímavými místy jsou například kamenný kostel ze 13. Století nebo krásný starodávný dvorec u říčky Ullan.

Sandra Špačková
foto: larsjohansen57 Foter

Mohlo by se vám líbit...

2 komentářů

  1. Olga Vobořilová napsal:

    si neumím moc představit cestovat na lyže až do švédska, ale určitě tam bude krásně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>