Kapské město a okolí – místa, která musíte vidět!

Jihoafrická republika je etnicky rozmanitý stát s velice pestrou přírodou. Je rozdělený na 9 samosprávných provincií a patří k nejvyspělejším zemím černého kontinentu. Chcete-li poznat kus tohoto státu, navštivte Kapské město a jeho okolí. Uvidíte, že u odjezdu budete muset zakápnout slzu.

Panoramatu Kapského města dominuje žulový masiv Stolové hory (Table Mountain). Město má zcela zvláštní atmosférické podmínky, a tak se zde během pouhého dne mohou vystřídat hned všechna roční období.

Velice zajímavá je čtvrť Bo-Kaap, která je lemovaná pitoreskními dřevěnými domy. Místní stavby jsou naprosto okouzlující a hrají všemi barvami. Ze čtvrti lze zabočit do Long Street, kde jsou také domy viktoriánského a gregoriánského stylu a nacházejí se zde i starožitnostmi a mnohými restauracemi. Ulice stojí za návštěv i ve večerních hodinách, kdy jsou místní domy osvětlovány.

Zajděte i do Company Gardens, v nich najdete pozoruhodné botanické kousky jako první hrušeň v JAR. U zahrady leží Planetárium, Národní galerie, a budovy parlamentu. Všechny

Historický význam má i nedaleko města ležící ostrůvek Robben Island. Na ostrově stojí věznice, kam byli v časech apartheidu zavíráni odpůrci tohoto rasistického režimu. Nejslavnějším vězněm byl nepochybně Nelson Mandela, pozdější prezident Jihoafrické republiky a nositel Nobelovy ceny míru. Robben Island je zapsaný na seznamu UNESCO.

Kdo by se chtěl seznámit s místní faunou, měl by se vydat po pozoruhodné silnici, která vede z Kapského města podél úbočí hor a členitého pobřeží, kde se blízkosti národního parku Table Mountain scházejí celé kolonie paviánů. Ještě větší zážitek ale je, když se vydáte do lo kality Cape Point. Zde se nachází maják (nahoru se vyjíždí lanovkou), který střeží celou tuto krajinu. Zároveň je to místo , kde spolu v symbióze žijí buvolci, zebry, bonteboci a výjimkou tu nejsou ani velryby či tuleni.

Ti, kdo rádi plavou a odpočinou si na krásných plážích si zde také přijdou na své. Pláže na poloostrově okolo Kapského města se rozdělují na dvě části. Na studeném úbočí je nejznámější pláží Clinton Beach – pláž se skládá ze čtyř zátok, přičemž každá má své kouzlo. Nejmenší Mores Beach je určena k plavání a opalování nahoře bez. Teplé úbočí je jiné. Na pláž Fish Hoek Beach chodí především rodiny s dětmi a na pláž Boulders Beach se chodí pozorovat kolonie tučňáků.

Mys Dobré naděje (zapsaný na seznam UNESCO) je od Kapského města vzdálen jen hodinu a půl jízdy. K velkém překvapení mnohých turistů nevymezuje Mys Dobré naděje dva oceány. Místem setkání Atlantského a Indického oceánu je ve skutečnost Střelkový mys, který leží200 kmvýchodně. Mys Dobré naděje je ale opravdu naprostým vyvrcholením cesty do této části Afriky. Každý, kdo sem dorazí, pochopí, že když sir Francis Drake při obeplouvání zeměkoule označil tento výběžek za nejkrásnější část na světě, nelhal.

Milovníci vína si nemohou nechat ujít návštěvu Boschendal Wine Estate v městečku holandského stylu – Stellenbosch. Jedná se totiž o jedno z nejslavnějších podniků s panským sídlem již od roku 1812 asoučásti návštěvy bývají ochutnávky ve sklepě a prohlídky s průvodcem po vinné révě.

 

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>