San Francisco – Golden gate, hippies a mlhy

,,Going to San Francisco…,“ zpívá se v jedné známé písni o městě, jehož dominantu utváří především slavný most Golden gate. Město také mnohokrát posloužilo jako kulisa filmařům, kdo má rád trochu magie, pak je pro něj San Francisko spjato třeba s oblíbeným seriálem Čarodějky.

Uvádí se, že je to po New Yorku druhé nejhustěji obydlené město USA. San Francisco spolu s Los Angeles, San Diegem a San José patří k nejlidnatějším městům Kalifornii. Název má po Františkovi z Asisi – Svatý František, ale příliš bohabojné místo to není.

Napřed se potýkalo se zlatou horečkou (i když zlato proměnilo město v bohatý přístav), a dnes s velkou kriminalitou. Nalezneme tu i pověstné vězení na ostrově Alcatraz, z něhož se podařilo uprchnout jen málo komu. Postrachem je též časté zemětřesení.

Co se týká počasí, v létě se tu příliš neohřejeme, teploty se pohybují kolem dvaceti stupňů, zato zimní teploty kolem patnácti stupňů nás potěší, se sněhem se tu proto setkáme jen výjimečně.

Tradiční kolorit města tvoří množství kopců, zhruba padesát, a časté mlhy, které vlivem blízkosti oceánu někdy halí město na celý den. Pro zvláštní atmosféru se město stalo magnetem umělců a v,,létě lásky“ zde vznikl kult hippies. S městem je spojeno i plno literárních a hudebních hvězd.

Turisté zde hojně navštěvují také slavnou čínskou čtvrť, nebo obdivují lanovou tramvaj, známou z pláten kin. K vidění je tu ale i plno dalších atrakcí a památek.

ZP

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>