Kam na běžky v Evropě?

Chcete vyrazit na běžky někam, kde bude sezóna v době, kdy u nás již zdaleka ne? V evropských horských středicích najdete skvělé podmínky nejen pro lyžaře či snowboardisty, ale i pro běžkaře.

Jaké jsou vyhlášené běžkařské oblasti v Evropě?

Finsko

Když pořádná zima, tak na severu. Oblíbený je národní park Pallas Yllästunturi, nebo jezero Inari. Ve Finsku se můžete vydat na sportovní tratě v okolí zimních středisek, kde najdete vždy skvěle upravené stopy.

Nebo se můžete dát po upravených stopách od srubu ke srubu, které jsou na důležitých trasách rozmístěné po asi patnácti kilometrech. Největší dobrodruzi se mohou vydat po zamrzlých řekách, jezerech. Každému zkrátka to jeho.

Rakousko

U našich jižních sousedů najdete upravené běžkařské dráhy u každého lyžařského střediska. Velice populární je ale dachsteinský ledovec, na kterém je po celý rok upravovaná dráha pro tréning běžkařů, kde můžete trénovat po boku profesionálních běžkařů. Údajně nejlepší tratě na světě najdete v rakouském Ramsau. Běžkařů tady za pěkného počasí jezdí nepočítaně, i když je potřeba počítat s poměrně vysokými poplatky za používání stop. Panuje zde vynikající klima. Přes den bývá v okolí Ramsau většinou slunečno, protože mraky a větry zachytávají masívy Dachsteinu, Gosaukammu a Nízkých Taur zdvíhající se hned nad údolím.

Itálie

Alpe di Siusi nabízí dokonalé prostředí pro rekreační běhání na lyžích. Najdete zde dokonale upravené a široké sjezdovky, desítky kilometrů preparovaných běžkařských stop, malebné hospůdky a krásná příroda s výhledy na zelené pláně v údolí. Pokud chcete objet sjezdový skiareál na běžkách, není to nic těžkého. Využijete-li lyžařskou permanentku, vyplatí se použít některou z lanovek, díky tomu ušetříte únavné stoupání.

Německo

Také Německo má co nabídnout. Oblíbená oblast nejen pro Mnichovany je Wetterstein s nejvyšší německou horou Zugspitze, kde se v údolích prohánějí stovky běžkařů. Okolo Ga-Pa se upravují desítky kilometrů běžeckých drah. Fantastická je čtyřicetikilometrová upravovaná běžkařská trať vedoucí údolím ze sedla Schranitzpass v tisícimetrové nadmořské výšce až do Garmische v sedmi stech metrech nad mořem. Trasa objíždí několik vesnic a městečko Mittenwald.

Pro našince není daleko lyžařské centrum Mitterdorf/Philippsreut, to najdeme na Šumavě hned za česko-německými hranicemi. Okolí Mitterdorfu je protkáno běžkařskými trasami vedoucími převážně lesem. Tratě vedené mezi stromy v kombinaci s mírnější jižní stranou Šumavy zaručují lepší podmínky pro lyžaře, než česká strana hor.

Sandra Špačková
foto: Frank Wuestefeld

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Dany napsal:

    Chybí Vám tam Šumava!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>