Jak si užít cestování

Aneb 5 rad, jak na dovolené skutečně vypnout

Tvrdá práce si zaslouží intenzivní odpočinek. Bohužel, většina úspěšných lidí ale odpočívat neumí. I v průběhu dovolené řeší pracovní povinnosti a děsí se návalu práce po návratu. Nerelaxují a přichází zklamání. Jak zařídit dovolenou tak, abyste si opravdu odpočinula?

1. Volno si naplánujte s dostatečným předstihem

Vybrat termín s dostatečným předstihem má mnoho výhod. Nejen, že se budete moci déle těšit (a podle psychologů už samotná představa volna působí na naši duši blahodárně), ale můžete také lépe zorganizovat své pracovní vytížení.

Pokud nevíte s dostatečným předstihem, kam byste ráda vyrazila, nevadí. S last minute zájezdy ušetříte – a můžete si dokonce vybrat prostřednictvím speciálního agregátoru.

2. Před dovolenou a těsně po ní zařaďte na nižší rychlost

V ideálním případě neodkládejte žádnou práci na dny těsně po návratu z dovolené. Nebudete tak stresována, kolik vám toho leží v kanceláři na stole a můžete intenzivněji relaxovat. Ani těsně před dovolenou si nedávejte příliš náročné úkoly, v posledních dnech své vytížení spíše snižujte.

3. Odpojte se od světa

Podle průzkumu až 80 % manažerů i na dovolené vyřizuje pracovní e-maily. Kvůli tomu se nemohou uvolnit a odpočinout si. Před odjezdem na dovolenou raději mobilní telefon vypněte a notebook úplně nechejte doma.

4. Aktivní nebo pasivní? Kombinujte!

Dříve se doporučovalo, aby lidé, kteří pracují fyzicky odpočívali pasivně, zatímco ti, kteří pracují hlavou, trávili dovolenou aktivně. Podle nových výzkumů si však nejvíce odpočineme, pokud obě formy odpočinku vhodně kombinujeme. Při pasivním odpočinku se uvolní tělo, během fyzické aktivity se prokrví mozek a vyplaví endorfiny.

Vhodnou destinací pro takovouto kombinaci aktivního a pasivního odpočinku je Egypt. Můžete tu lenošit na pláži v letoviscích, cestovat po starověkých památkách například město Sherm El Sheikh je jednou z nejlepších lokalit pro potápění na světě.

5. Dovolenkujte po velkých dávkách

Dovolená, která vám přinese dostatečný oddech, musí být dlouhá. Ideální délka dovolené jsou tři týdny. Máte pocit, že ležet tři týdny v Hurghadě na pláži je pro vás moc? Podle odborníků je tomu naopak. Dvacet jedna dní je prý právě tak dlouhá doba, aby se mozek zbavil stresu a vám se dostalo nového elánu a motivace k pracovním výkonům.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>