Cesta napříč Evropou – na plachetnici!

Tohle není dovolená jen tak pro někoho, ale pokud se na ni vydáte, určitě na ni budete ještě dlouho vzpomínat. Řeč je o expediční plavbě džunky Esperanza, která se už co nevidět vydá z přístavu v Nizozemsku na italské Gargano. A vy můžete jet taky!

O co se jedná?

Kapitán Petr Žáček, milovník lodí a plavby, se spolu se svou ženou rozhodl uspořádat jedinečný projekt – na své lodi, přesně řečeno džunce, se rozhodli doplout až do slunné Itálie. Nechtějí být na tuto expediční plavbu po řekách, kanálech i moři sami, a proto nabízejí všem nadšencům a lidem, kteří rádi poznávají nové věc, aby je na jejich plavbě doprovodili.

Nalodit se můžete na mnoha místech, vždy v závislosti na tom, kde bude džunka Esperanza právě kotvit. Na místo určení i zpět vás doveze mikrobus. A věřte, že na lodi se rozhodně nebudete nudit! Denně se budete plavit asi 4-6 hodin a zbytek času budete mít možnost objevovat krásy území, kterým právě projíždíte. Můžete se projet na kole, potápět se, vyřádit se na vodních lyžích, nebo se jen tak projít po břehu.

Chcete vědět víc o celé expedici i o kapitánu lodě? Přečtěte si zajímavý rozhovor s Petrem Žáčkem, kde vám odhalí svůj životní příběh.

Co je džunka?

Džunka je typická čínská loď, přesně řečeno plachetnice. Její historie sahá až 200 let před náš letopočet, kdy se využívaly pravděpodobně k plachtění po moři. Jejím poznávacím znamením je ploché dno a plachty zpevněné výztužemi. Její míry jsou velkorysé – 11,5 m na délku a 4 m na šířku pojme údajně až 60 lidí. Ideální počet cestujících je však mnohem nižší – 6 výletníků a 2 členové posádky jsou tak akorát.

Kudy pojedeme?

Cesta začíná na severu Holandska, kanály, řekami a jezery přes Belgii a Francii až do Marseille. Tam příď Esperanzy protne mořskou hladinu, obkrouží celou Itálii kolem Elby a Sicílie, až nakonec zakotví v italském Garganu. Kotva by se měla naposledy spustit na začátku září tohoto roku.

Co potřebuju na cestu?

Především nadšení! Mějte na paměti, že se nejedná o poznávací zájezd, ale o expedici, takže nečekejte žádný přehnaný komfort. K dispozici jsou tu dvě kajuty – pro 2 a pro 4 lidi. V ceně expedice je krom zmiňované autobusové dopravy i polopenze, takže s jídlem si starosti dělat nemusíte.

Kapitán vám na své lodi zapůjčí i kola na výlety po okolí, kyslíkové bomby, případně vodní lyže. Vy si s sebou vezměte především léky proti případné nevolnosti – houpavý pohyb lodi přeci jen udělá své. A ačkoliv plavba v žádném případě nebude nebezpečná, sám kapitán Petr Žáček říká, že bez cestovního pojištění by se na cestu nevydával.

Na cestu krom svého parťáka můžete vzít klidně i pejska, jeden už se na plavbu dokonce přihlásil, ale dobře to zvažte. Pokud pes na takové cestování není zvyklý, bude se spíš trápit.

Zajímá vás, jak se celá expedice vyvíjí?

Lucie Žáčková bude celou cestu vést lodní deník a nejnovější zážitky bude se všemi zájemci sdílet na facebookových stránkách expedice.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>