Bali – ostrov surfařům zaslíbený

Za národ surfařů považuje celý svět Australany. Ostatně, Mike Richards, profesionál, který až do dob velmistra Kellyho Slatera držel všechny myslitelné rekordy, se narodil v australském Novém jižním Walesu. Ovšem i australští surfaři čas od času opouští své pláže a míří za lepším – například na Bali.

Nešťastné moderní dějiny

Ostrov o rozloze 5000 kilometrů čtverečných obývají cirka čtyři miliony etnicky pestrých obyvatel. Drtivou většinu tvoří Balijci, největší minoritou jsou pak Javánci. Ovšem všichni domorodci, nehledě na etnický původ, si v moderní historii prošli událostmi, které otřásly celým světem.

Během druhé světové války prožili obyvatelé Bali okupaci Japonskem. Anexe byla příčinou vzniku osvobozenecké armády, jež si po válce vyřizovala účty s Holanďany, kteří v roce 1949, po jednačtyřiceti letech nadvlády vrátili Bali nezávislost.

Další ránou pro Bali byla šedesátá léta. Nejprve v roce 1963 zabil výbuch sopky okolo patnácti set lidí. V bojích mezi indonéskými komunisty a nacionalisty přišlo o život odhadem osmdesát tisíc obyvatel Bali.

Pakliže místní doufali, že s příchodem nového tisíciletí přijdou lepší časy, museli prožít další zklamání, když militantní islamisté odpálili v roce 2002 bomby v Kutě. Útok tehdy nepřežilo přes dvě stě turistů. Naneštěstí se situace opakovala o tři roky později, což mělo fatální pro balijskou ekonomiku vybudovanou převážně na turistickém ruchu.

Pláže snů

Právě surfaři ale na Bali ani trochu nezanevřeli. Pořád jezdili na balijské pláže a přesvědčili tak i ostatní turisty, že vyrazit na dovolenou na Bali není nic, čeho by se měli bát. Zemi se vyhnula ekonomická krize v roce 2007, a tak se na Bali buduje infrastruktura, rostou nové hotely a místní se snaží poskytnout návštěvníkům co nejvyšší komfort ve všech ohledech.

Nejnavštěvovanější resorty leží na jihu ostrova. Jmenují se Pecatu a Nusa Dua a pro surfaře jsou opravdovým rájem. Jak už bylo řečeno, jezdí sem i nadšenci z Austrálie, kteří v Pecatu překřtili tzv. Novou Kakutskou pláž na Dreamlandbeach, tedy Vysněnou pláž.Ne všechna místa jsou snadno přístupná (na mnoho z nich se dostanete jen lodí) a i díky mnoha útesům vyčuhujícím z mořské hladiny vyhovují spíše zkušenějším surfařům.

Zato v Nusa Dua se nikdo bát nemusí. Míří sem i celé rodiny na firstminute, last minute, zkrátka klasickou dovolenou. Na plážích naleznete půjčovny surfů, ale i kavárny nebo menší hotely.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>