Aljaška – země dobrodruhů a mužů

Tak druhá část názvu je nepochybně narážkou, na komediální seriál Muži na stromech, kde se můžeme s Aljaškou seznámit z televizních obrazovek. Což nás vede k prvnímu přívlastku – nepochybně je to země pro dobrodruhy. Tak se na tuto lokalitu podíváme trochu blíž.

Dobrodružství zde lze zažít hned v několika oblastech. Tou první je samozřejmě samotné klima Aljašky, některé oblasti Aljašky jsou pokryté tzv. permafrosty (nikdy nerozmrzajícími úseky půdy) a ledovci, podnebí je chladné a přechází až do polárního.

Setkáme se tu tak s jevy typickými pro polární oblasti – polární nocí, kdy slunce nevychází ani ve dne, a polárním dnem, kdy slunce naopak nezapadá ani v noci, a my tak můžeme sledovat úkaz zvaný Půlnoční slunce, a užít si slunečního svitu i o půlnoci. V době polární noci, která na některých místech trvá i několik dní či týdnů, zase můžeme sledovat nádherné polární záře.

Uchvátit nás může divoká příroda s množstvím hor a jezer, nalezneme tu mnoho přírodních rezervací a tradičních živočichů. Také možná natrefíme na tzv. Opilý les, což není důsledek vydatného popíjení alkoholu, ale již zmíněných permafrostů, které na některých místech rozmrznou a způsobí tak posuvy půdy a kmenů stromů.

A když už byla řeč o dobrodruzích, ti zde ještě v době poměrně nedávné hledali zlato poblíž řek Yukon a Klondike. Jsou tu i bohatá ropná naleziště, což napomohlo k rozvoji průmyslu a většímu přílivu obyvatel. Aljašku koupilo USA od Ruska a vedle přistěhovalců z obou zemí, zde nalezneme i tradiční eskymácké obyvatelstvo nebo také několik indiánských kmenů.

Aljaška je také místem pro výzkumníky zajímající se o výzkum severské fauny a flory, Aljašskou univerzitu nalezneme ve městě Fairbanks, a toto druhé největší aljašské město je také konečnou stanicí Aljašské železnice. A ostatně i takový výlet po tradiční železnici by mohl být zajímavým dobrodružstvím.

ZP

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>