Za raftem do Norska

Rádi byste vyrazili na zajímavou dovolenou a přemýšlíte nad cílovou destinací? Co takhle Norsko – turisticky velice oblíbená země pro svou překrásnou přírodu chlubící se především pozoruhodnými fjordy?

Stále více se v této zemi ale rozmáhá i sport, který bychom očekávali spíše v jižněji položených zemích – rafting.

Vodácky velice oblíbenou řekou je Soja pramenící v pohoří Jotunheimen a vinoucí se přes mnohé peřeje, soutěsky a vodopády. „To je ráj,“ říkáte si?

rafting v NorskuAno je. Pokud tamější vodu neznáte, nebo nemáte příliš zkušeností s raftingem, nevadí. Svěřte se do rukou odborníků a vězte, že je vám tam k dispozici i poměrně početná česká základna, a to pravidelně od července až do poloviny srpna.

Norské řeky patří mezi nejčistší a nejkrásnější v Evropě a ze člunu se vám skýtají obdivuhodné pohledy na soutěsky, peřeje, horské hřbety a nádherné kaňony.

Pokud se svěříte do rukou cestovní kanceláři či místním vodákům, pak se připravte především na úžasný17 km dlouhý úsek mezi obcemi Heidal a Faukstad. Tento úsek je bezpečný, ale přesto nabízí vyžití ve vlnách a peřejích. Podmínek není mnoho, musí vám být minimálně 15 let, musíte být zdatní plavci a být v dobré fyzické kondici. Zkušenosti s vodáctvím potřeba nejsou. Ale pozor, do sjezdu se nepouštějte bez odborníků.

Soja je ve sjížděném úseku relativně klidná, přesto dalece přesahuje možnosti většiny českých vodáků. Velký raft je poměrně bezpečný a odpustí řadu chyb, ale některé úseky mají obtížnost až WW4. Je třeba počítat s tím, že pokud ze člunu vypadnete, proud si s vámi pohraje a dost možná se otlučete.

V každém případě lze ale říct, že na dovolenou na raftu v Norsku nezapomenete.

Sandra Špačková

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>