Pirátské město Side – antická perla Turecka

Přemýšlíte nad dovolenou v Turecku a tápete nad výběrem destinace? Rádi byste se váleli přes den u moře, večer u bazénu a druhý den šli po místních památkách? Pak bude dřívější pirátské město Side přezdívané jako antická perla Turecka tou správnou volbou.

Side se nachází v pobřežní provincii Antalya nazvané podle stejnojmenného správního střediska, v okrese Manavgat. Side leží od města pouhých 75 kilometrů na východ. Moderní centrum se rozkládá na pouhých 800 metrů dlouhém poloostrově.

Celý poloostrov je lemován převážně oblázkovými plážemi, které obklopuje křišťálové moře, kam jen dohlédnete. Z pláže je možné vidět i pohoří Taurus, které se začíná zvedat jen 10 kilometrů severně od letoviska.

Špatného počasí se v létě nemusíte obávat. Podnebí je zde subtropické a srážky se povětšinou padají v zimním období. Slunečné počasí je zde zajištěno od dubna do října. V létě je však třeba potřeba počítat s vysokými teplotami, které se odpoledne obvykle vyšplhají k 36 °C.

Pokud plánujete i cestu do horského vnitrozemí je vhodnější zemi navštívit v červnu či září, kdy odpolední teploty bývají okolo 30 °C, i tak je třeba zde počítat s velkými teplotními výkyvy mezi dnem i nocí.

Město Side má bohatou historii. Založeno bylo v 15. století před naším letopočtem. Město se nechvalně proslavilo díky trhům s otroky, v období 3. století př. n. l. se proměnilo v centru kultury a vzdělávání. Důkazem toho budiž největší dochovaný amfiteátr (s kapacitou 25 tisíc diváků) v regionu Antalya. Obdivovat zde můžete i městské hradby,brány, sloupovou kolonádu, fontány, vodní nádrže, kanály a mnohé akvadukty.

Z původních chrámů zasvěcených bohyni Athéně a bohu Apollónovi zde zbyly systémy sloupů a samozřejmě si je zde můžete prohlídnout.

Díky bohaté antické historii je zde k vidění mnoho muzeí a obchodů se suvenýry. Po západu slunce se na místních ulicích otevírají trhy s mnohým zbožím (s koberci, zlatem, koženými výrobky či oblečením) – nezapomeňte smlouvat.

Hotelové komplexy se předhánějí ve vodních atrakcích a velikostech bazénů a nabízejí luxusní all inclusive pobyty a jejich vybavenost patří k celkové špičce dovolených českých klientů.

Mimo hotely zde narazíte na mnohé kluby, bary, diskotéky a restaurace, které stojí za návštěvu. Ochutnejte místní znamenitou kuchyni. Sláva jejich salátů, kebabů, polévek, sýrů či plněných paprik nezná hranic.

V turistických centrech najdete možnost mnoha různých fakultativních výletů po okolí. Nabízeny bývají lodní výpravy, cesty za nedalekými památkami a pro odvážlivce i výlety do pohoří Taurus.

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>