Mexiko – kaktusy, fiesta a Májové

Mexiko, je podobně jako USA federativní republikou, správně bychom tedy měli uvádět Spojené státy mexické. Celkem ho tvoří 31 států a hlavní město. Mexiko je známo pro své památky ještě z doby Májů a Aztéků, tvořících původní obyvatelstvo. Vedle španělštiny, která je úředním jazykem, zde  aztéčtina či májština patří i dnes k užívaným indiánským jazykům.

Hlavním městem Mexika je Ciudad de Méxiko, potýkající se s problémem velké kriminality, řádí tu kapsáři i únosci. Nalezneme tu ale dvě památky UNESCO – dům a ateliér Luise Barragána a univerzitní kampus Mexické národní autonomní univerzity. Nedaleko města se nachází stále aktivní sopka Popocatepetl, která je příčinou častých zemětřesení.

Mexiko je hojným dějištěm filmů, například město Monterre, které se rozprostírá přímo na úpatí pohoří, a je známo jako La Sultanadel Norte (španělsky sultán severu). Největšímu turistickému zájmu se ale těší proslulý přístav Acapulco. Oblíbené letovisko se rozkládá okolo polokruhového zálivu a slibuje možnost koupání, obchodování i výletů do okolí.

Pokud bychom si rádi z návštěvy Mexika odvezli nějaký charakteristický šperk, měli bychom se zastavit v Taxco. Jedná se o koloniální město, v němž se už desítky let těží stříbro a vyrábějí se tu kvalitní stříbrné šperky.

K trochu divoké zábavě Mexičanů patří držení se na nezkrocených koních – charros, nebo tradiční fiesty, oslavy s hudbou a tancem, které se odehrávají nejčastěji pod širým nebem a probíhají do pozdních ranních hodin.

Mexičané také podobně jako Španělé dodržují odpolední siestu, především kvůli tropickým teplotám, které jsou pro Mexiko charakteristické, stejně jako národní rostlina – kaktusy, jichž tu nalezneme ve volné přírodě nespočet. Mexiko je také jedním z domovů kávy a chilli.

ZP

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>