Dovolená v Andoře? Nebudete litovat!

Andorrské knížectví se svou plochou 468 km2 patří mezi nejmenší státy světa. Nachází se v jihozápadní Evropě na pomezí Francie a Španělska. Knížectví je obklopeno hřebeny Pyrenejí, čímž je atraktivní v zimě pro lyžaře a v ostatních ročních obdobích pro cyklisty, turisty či motorkáře. K návštěvě knížectví láká nejen krásnou horskou krajinou, ale i výhodnými cenami.

andorra

Dostat se do Andorry lze po silnici. Vlakové nádraží či letiště zde nehledejte. Naopak připravte se na zážitek z jízdy po úzkých klikatých horských silnicích s prudkým klesáním a stoupáním.

Co v Andoře navštívit?

Velkou výhodou je zde téměř nulová daňová zátěž. Neplatí se zde žádné přímé, pouze 4% DPH. Proto je Andorra považována za daňový ráj. Toho kromě turistů využívají zejména zahraniční obyvatelé z blízkého okolí, kteří sem jezdí za nákupy. (Andorra není členem EU, přesto je zde oficiální měnou Euro.)

Andorra je ale známá nejen svojí nákupní turistikou, neméně známé jsou zdejší lyžařské oblasti. Patrně nejznámější z nich je Grandvalira. Tento komplex čítá šest lyžařských oblastí navzájem propojených nejmodernější sítí lyžařských lanovek a vleků, na kterých platí jen jeden skipas.

Knížectví se skládá celkem ze sedmi okrsků, z nichž hlavní se nachází v okolí hlavního města Andorra la Vella. Zajímavý je zde kontrast mezi novou architekturou a starými kamennými budovami. Nejvýznamnější památkou je určitě Casa de Vall. Jedná se o bývalé sídlo šlechty postavené z kamene, které bylo dříve i parlamentem. Okolo budovy se nachází park s výhledem na město.

Vodní živly určitě zaujme městské termální lázně Caldea, kde najdete vodní atrakce všeho druhu.

Pokud milujete pěší turistiku, Andorra má co nabídnout. Za všechny možné treky vybíráme Madriu-Perafita-Claror Valley. Tedy horské údolí zapsané od roku 2004 v seznamu UNESCO. Údolí má plochu 4 247 ha, což je přibližně 10 % plochy celé země, a za vidění rozhodně stojí.

Sandra Š.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>